Wypowiedzenie najmu i zwrot przedmiotu umowy

Pytanie:

"Najemca lokalu użytkowego, którego jestem właścicielką, zalega z płatnością. Pomimo tego, że otrzymał pisemne wypowiedzenie umowy najmu, nie opuszcza lokalu. Jakie są legalne sposoby do zmuszenia najemcy do opuszczenia lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie najmu i zwrot przedmiotu umowy

Zgodnie z art. 687 kodeksu cywilnego jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.

Oznacza to, że by móc skutecznie wypowiedzieć umowę najmu lokalu użytkowego, należy w pierwszej kolejności poinformować najemcę pisemnie o fakcie pozostawania w zwłoce z zapłatą należności, wyznaczając jednocześnie miesięczny termin spłaty długu, oraz uprzedzić o zamiarze wypowiedzenia umowy.

Brak spłaty zaległego czynszu w wyznaczony terminie pozwala wynajmującemu złożyć najemcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym. Od tego czasu najemca nie posiada tytułu prawnego do zajmowania lokalu. Również, jeżeli najem został wypowiedziany zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (zgodnie bowiem z art. 673, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych), a termin wypowiedzenia upłynął, najemca zajmuje lokal bez tytułu prawnego.

Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym. Gdyby najemca takiego obowiązku nie dopełnił, wynajmujący może zwrócić się do sądu z powództwem o zwrot przedmiotu najmu. Prawomocne orzeczenie sądu zaopatrzone klauzulą wykonalności będzie stanowiło tytuł wykonawczy, w oparciu o który będzie można złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego przed właściwym sądem lub komornikiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stefan 2015-09-17 12:24:35

    No tak, ale to troche nieciekawe rozwiązanie praktyczne. Skoro umowa najmu zawarta jest na czas oznaczony np. 6 miesięcy to nawet jak ją wypowiemy i złożymy pozew do sądu o zwrot przedmiotu najmu to zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta to minie więcej niż 6 miesięcy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika