Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wypowiedzenie najmu z powodu zaległości w czynszu

Pytanie: Jestem właścicielem budynków mieszkalnych po byłym PGR (mam akt własności). Budynki te musiałem przejąć wraz z lokatorami, od których pobieram czynsz. Jeden z lokatorów jest w zwłoce w zapłacie czynszu od 1.12.2005r. Upomnienia ustne nie dały rezultatu. W dniu 25.05.2006 zostało wysłane do niego pismo z wyznaczeniem mu dodatkowego miesięcznego terminu zapłaty zaległych i bieżących należności do dnia 26.06.2006 z uprzedzeniem o możliwości rozwiązania najmu z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Nie zapłacił nic do dnia dzisiejszego i w ogóle jakiekolwiek pieniądze zarobione przeznacza na alkohol. Nadmieniam, że żona tego lokatora ma swoje mieszkanie w innej miejscowości. Czy w takiej sytuacji trzeba najpierw wypowiedzieć na piśmie najem (czynsz jest w ogóle płatny miesięcznie) z zachowaniem terminu wypowiedzenia (chcę tego dokonać z dniem 3.07.2006), czy mogę już wystąpić do Sądu Rejonowego o eksmisję?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jako właściciel wynajmowanego lokalu może Pan wypowiedzieć umowę najmu na podstawach wyraźnie określonych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Art. 11 ust. 2 pkt. 2 wspomnianej ustawy stanowi, iż jedną z podstaw wypowiedzenia umowy najmu lokalu wypowiedzenia jest zwłoka najemcy z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. W przypadku, gdy czynsz uiszczany jest miesięcznie, lokator którego dotyczy pytanie, niewątpliwie pozostaje w zwłoce przez ponad trzy pełne okresy płatności. Daje to Panu możliwość wypowiedzenia stosunku najmu po wcześniejszym poinformowaniu lokatora o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczeniu dodatkowego, miesięcznego terminu do uregulowania wszystkich należności. Przy czym należy pamiętać, iż zgodnie z zasadą przewidzianą w art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, oświadczenia takie będzie skuteczne dopiero z chwilą, gdy dotrze do lokatora w taki sposób, że mógł się zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, iż Pańskie pismo z dnia 25 maja 2006 r. wywoła skutek z chwilą gdy Pański dłużnik będzie się mógł z nim zapoznać i ten moment będzie również miarodajny dla wyznaczenia miesięcznego terminu, o którym mówi przytoczony powyżej przepis. Jeżeli w terminie miesięcznym od otrzymania Pańskiego pisma, dłużnik nie dokona zapłaty, wypowiedzenie umowy będzie możliwe. Konieczne będzie skierowanie odrębnego pisma zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu. Dopiero skuteczne wypowiedzenie umowy najmu i upływ terminu wypowiedzenia lokalu daje Panu podstawę do żądania od najemcy opróżnienia zajmowanego przez niego lokalu, w tym również na drodze postępowania egzekucyjnego - oczywiście po uzyskaniu stosownego wyroku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wypowiedzenie najmu z powodu zaległości w czynszu

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 4
  • 9
  • 4
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Iwona

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię, która napewno pomorze w rozwiązaniu problemu. Polecam
  • Irena

    ocena usługi:

    Profesjonalizm, szybkie uzyskanie porady, szczegółowa analiza problemu. Korzystam drugi raz z tej formy porad prawnych i jestem bardzo zadowolona. Szczerze polecam!Irena
  • Renata

    ocena usługi:

    Bardzo szybka, rzetelna porada. Miła obsługa. Dziękuję.
  • ewelina

    ocena usługi:

    Szybko .konkretnie i profesjonalnie !Dziękuję bardzo :-)
  • Bogda

    ocena usługi:

    Otrzymałam w pełni zadowalającą mnie opinię prawną. Dziękuję.
  • anna

    ocena usługi:

    Szybka, rzeczowa, konkretna. Polecam.
  • Agata

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Po raz drugi korzystam z usługi prawnej i jestem zadowolona świetny kontakt co do pytań dodatkowych natychmiastowe odpowiedzi.Pozdrawiam i dziękuję.
  • Emilia

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpuje w całości zapytanie.
  • dbo

    ocena usługi:

    Usługa profesjonalna.
  • SYLWIA

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, za szybkie wydanie opinii i to bez wychodzenia z domu. POLECAM :)
  • Helena

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm , powołanie się na przepisy , analiza przedstawionego zagadnienia, konkretna rzetelna informacja odniesiona do zadanych pytań . Trochę czekanie na odpowiedz się dłuży , ale warto . H.S
  • Piotr

    ocena usługi:

    Na pewno skorzystam w przyszłości gdybym znów miał pytanie wymagające nieskomplikowanej i szybkiej porady prawnej
  • Wiesław

    ocena usługi:

  • Alicja

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za pomoc. Opinia prawna konkretna i wyczerpująca.
  • ema

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpujaca. Dziękuje za pomoc.
  • andzia

    ocena usługi:

    polecam wszystkim, którzy potrzebują pomocy prawnej, serdecznie dziękuję


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane