Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Pytanie:

"Chcąc dać zarobić koledze z liceum - radcy prawnemu, ustanowiłem go moim pełnomocnikiem w sprawie o zapłatę, w której jestem powodem. Nie spisaliśmy umowy, tylko udzieliłem mu samego pełnomocnictwa. Niestety od samego początku lekceważył sprawę, a przede wszystkim mnie. Taka jest moja opinia. Przedwczoraj sąd wydał wyrok oddalający moje powództwo. Oczywiście pełnomocnik - kolega na rozprawę nie pofatygował się. Wcześniej zaś w ogóle nie odpowiedział na pismo procesowe strony pozwanej, choć z całą pewnością należało odpowiedzieć. Odnoszę wrażenie, że robi mi na złość, choć nie mam pojęcia, dlaczego. Choć nie chciał zaliczki, przekazałem mu niemałą przed rozpoczęciem sprawy. W aktualnej sytuacji zamierzam sam wystąpić o uzasadnienie wyroku i jego odpis oraz samemu wnieść apelację. Czy sąd przyśle mi uzasadnienie i odpis wyroku na mój wniosek, skoro formalnie ów kolega jest wciąż moim pełnomocnikiem i czy ja mam prawo samodzielnie wnieść skutecznie apelację?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Zgodnie z art. 86 kodeksu postępowania cywilnego strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Udział pełnomocnika nie wyłącza udziału samej strony. Dlatego strona mająca ustanowionego pełnomocnika procesowego może osobiście występować na rozprawach oraz samodzielnie składać pisma procesowe. Jedynie w postępowaniu przed Sądem Najwyższym istnieje obowiązek zastępstwa stron przez adwokatów lub radców prawnych, ale w postępowaniu odwoławczym, przed sądem drugiej instancji takiego obowiązku nie ma.

Sąd sporządza uzasadnienie wyroku i przesyła go stronie na wniosek złożony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku.

Odwołanie należy wnieść do sądu, który wydał zaskarżony wyrok w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia przez sąd wyroku wraz z uzasadnieniem.

Jeżeli nie chce Pan na dalszym etapie postępowania sądowego korzystać z pomocy prawnej radcy prawnego, który Pana reprezentował, może Pan wypowiedzieć pełnomocnictwo. Jeśli nie wypowie Pan pełnomocnictwa, pełnomocnik będzie mógł nadal stawać przed sądem oraz składać pisma w Pana imieniu również w postępowaniu odwoławczym. Aby wypowiedzieć pełnomocnictwo, mocodawca składa pełnomocnikowi oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa. Dla tej czynności należy dochować formy pisemnej. Aby jednak wypowiedzenie pełnomocnictwa wywołało skutek prawny wobec sądu, należy zawiadomić o tym fakcie sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika