wypowiedzenie umowy najmu

Pytanie:

"W jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu lokalu użytkowego, gdy najemca nie płaci czynszu?"

Odpowiedź prawnika: wypowiedzenie umowy najmu

Do umowy najmu lokali stosujemy przepisy ogólne o najmie, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Przepis art. 672 Kodeksu cywilnego (dalej k.c.), który znajduje się w przepisach ogólnych o najmie, przewiduje możliwość wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności.

Jednakże w art. 687 k.c. znalazła się regulacja szczególna, która znajduje zastosowanie dla najmu lokali użytkowych.

Art. 687. Jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu. Zgodnie z tym przepisem wypowiedzenie przez wynajmującego najemcy umowy najmu jest możliwe tylko w przypadku, gdy najemca zalega z czynszem najmu za okres dwóch miesięcy (bez względu na częstotliwość terminów płatności czynszu najmu). Nie ma znaczenia fakt, że w umowie najmu zawarta została możliwość wypowiedzenia umowy najmu już w przypadku 1-miesięcznego opóźnienia w zapłacie czynszu najmu. Postanowienie umowne nie znajdzie zastosowania, ze względu na sprzeczność z treścią art. 687 k.c. Ponadto, aby było możliwe wypowiedzenie umowy najmu najemcy z powodu zaległości w płatności czynszu najmu, wynajmujący musi wcześniej zawiadomić najemcę o zamierzonym wypowiedzeniu umowy najmu i wyznaczyć mu odpowiedni termin, celem uregulowania zaległości. Zawarte w art. 687 k.c. uprzedzenie o zamierzonym wypowiedzeniu najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia nie może być połączone w jednym piśmie z wypowiedzeniem, skoro jego rolą ma być spowodowanie reakcji najemcy, polegającej na zapłacie należności czynszowej (tak wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. akt V SA/Wa 1848/07). W wypadku niedokonania przez wynajmującego uprzedzenia albo niezachowania przez wynajmującego formy pisemnej uprzedzenia (kiedy uprzedzenie uznaje się za niebyłe), wypowiedzenie najmu będzie bezskuteczne, a stosunek prawny najmu nie ulegnie rozwiązaniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert K. 2022-08-02 07:48:45

    Dostałem wypowiedzenie najmu lokalu użytkowego na okres trzech miesięcy. Nie mam z nowym właścicielem podpisanej żadnej umowy. Kupił kamienice z lokatorami rok wcześniej od miasta Łódź i poinformował o zmianie konta do wpłat. Wypowiedzenie jest bez żadnego uzasadnienia. Wiem że chodzi o większy czynsz ale jaki, tego się nie dowiedziałem. Czy jest to zgodne z prawem? Czy mam szansę o przedłużenie wypowiedzenia o jeden miesiąc (to by mnie bardzo urządzało ponieważ zdążyłbym wysprzedać towar który zakupiłem nieświadomy tej niespodzianki) Nadmienię że nigdy nie zalegałem z opłatami, a prowadzę sklep od ok. czterdziestu lat. Z poważaniem Robert K.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika