Wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy najmu lokalu

Pytanie:

"Najemca wypowiedział umowę najmu lokalu ze skutkiem natychmiastowym w oparciu o art.664 par.2 Kc Umowa pomiędzy wynajmującym i najemcą nie określiła terminu opuszczenia lokalu w takiej sytuacji. Jakie są bezwzględne minimalne i maksymalne terminy na opuszczenie lokalu w takiej sytuacji i czy najemca może sobie taki termin wyznaczyć?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy najmu lokalu

Przepisy prawa nie określają takich terminów. Najemca może zaproponować taki termin, ale będzie to skuteczne tylko jeżeli wynajmujacy wyrazi na to zgodę. Wynajmujący natomiast jak najbardziej może wyznaczyć termin na opuszczenie lokalu. W razie gdyby najemca nie opuścił lokalu, wynajmującemu przysługują środki prawne wynikające z ochrony własności. Na gruncie art. 222 § 1 kodeksu cywilnego, właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą (tzw. roszczenie windykacyjne). Najemca będzie też w takiej sytuacji zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, co wynika z art. 224 i 225.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika