Zatrudnianie na umowę o dzieło

Pytanie:

"Czy można zatrudnić na umowę o dzieło lub zlecenie osobę uczącą się ale już pełnoletnią nie mającą jeszcze własnego numeru NIP? Czy zaliczka na podatek może zostać odprowadzona np na rodzica takiej osoby, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym? "

Odpowiedź prawnika: Zatrudnianie na umowę o dzieło

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że umowy o dzieło lub umowy zlecenia nie można utożsamiać z umową o pracę. Umowa o dzieło jak również umowa zlecenia są umowami cywilnoprawnymi uregulowanymi przepisami kodeksu cywilnego. Umowa o pracę zaś została uregulowana przepisami kodeksu pracy. W związku z tym osoba wykonująca określone czynności na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia nie wstępuje w stosunek pracy, nie staje się więc pracownikiem. Nie można więc mówić o "zatrudnieniu" takiej osoby. Jest ona więc wyłącznie osobą przyjmującą zlecenie bądź zamówienie. Kodeks cywilny nie wprowadza ponadto żadnych ograniczeń co do osoby przyjmującej takie zlecenie bądź wykonującej dzieło. W związku z tym może to być również osoba ucząca się, ale już pełnoletnia. Nie jest w ogóle możliwe odprowadzenie zaliczki na podatek na rodzica takiej osoby. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło jest podatnikiem z chwilą uzyskania przychodów. Jest ona zobowiązanaia do uzyskania Numeru Identyfikacji Podatkowej we właściwym dla swego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Przyznanie NIP-u nie wiąże się z żadnymi kosztami.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika