Zgoda dłużnika na cesję wierzytelności

Pytanie:

"W umowie sprzedaży jest zapis wymagający pisemnej zgody dłużnika-kupującego na dokonanie cesji wierzytelności wynikających z tej umowy. Czy występując do dłużnika, który zalega z zapłatą należności z tej umowy, o wyrażenie zgody na cesję wierzytelności należy podać osobę nabywcy wierzytelności? Co zrobić w przypadku, gdy dłużnik zapewne celowo będzie odmawiał takiej zgody na piśmie?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda dłużnika na cesję wierzytelności

Co do zasady wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwia się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Możliwe jest więc, jak w przedstawionej sytuacji, uzależnienie przelewu od zgody dłużnika. Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, przelew tej wierzytelności również powinien być stwierdzony pismem. Dodatkowo, jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne względem nabywcy wierzytelności tylko wtedy, gdy pismo zawiera wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca w chwili przelewu o zastrzeżeniu wiedział.

Pojęcie zgody oznacza zgodę na czynność prawną, a więc w tym przypadku na konkretną umowę, a co za tym idzie również stronę umowy – nabywcę wierzytelności.

Jeżeli dłużnik skorzysta z uprawnienia umownego i nie wyrazi zgody na cesję, wierzyciel nie jest oczywiście pozbawiony możliwości działania. Jeżeli dłużnik jest w zwłoce z zapłatą należności możliwe jest skierowanie sprawy do sądu, co pozwoli z kolei na egzekucję wierzytelności. W tym zakresie istnieje możliwość wykorzystania szczególnego postępowania przed sądem – nakazowego lub upominawczego, które zapewnia sprawne rozstrzygnięcie sprawy. Informacje o przesłankach zastosowania tych procedur zawierają artykuły

Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi? Nakaz zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika