Zmiana zarządcy kamienicy

Pytanie:

"Przejmuję zarząd w kamienicy prywatnej. Jestem pełnomocnikiem umocowanym notarialnie, upoważnionym do wykonywania działań zwykłego zarządu. Czy muszę przedłużyć umowy najmu lokali zawartych na czas nieoznaczony z poprzednim administratorem w ramach umów cywilnoprawnych. Jeżeli nie, czy muszę zachować jakiś termin wypowiedzenia umowy, czy traci ona moc z dniem przejęcie zarządu przez mnie?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana zarządcy kamienicy

Sam fakt zmiany administratora, zarządcy nieruchomości nie ma znaczenia dla ważności wcześniej zawartych umów najmu, nie tracą one ważności i w dalszym ciągu obowiązują. Należy mieć na uwadze, iż stroną takich umów jest właściciel nieruchomości, w imieniu którego działa ustanowiony przez niego pełnomocnik, w granicach swego umocowania. W pytaniu nie wskazano, czy w zarządzanym budynku znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe. Również brak informacji, czy w przypadku lokali mieszkalnych są one zajmowane przez osoby, w stosunku do których stosuje się przepisy ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (lokale przeznaczone do wynajmu okazjonalnego czy też stałego). Ograniczając się więc do przyjęcia założenia, iż w budynku są lokale użytkowe i mieszkalne, do których nie stosuje się wyżej wspomnianej ustawy, należy stwierdzić, iż istnieje możliwość wypowiedzenia tego rodzaju umów zawartych na czas nieoznaczony. W przypadku takich umów najmu zawartych na czas nieoznaczony, najem można wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych określonych w kodeksie cywilnym, bądź z zachowaniem terminów umownych, jeżeli zostały zawarte w umowie. Termin ustawowy wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, gdy czynsz płatny jest miesięcznie. W każdym wypadku można wypowiedzieć umowę najmu, bez zachowania terminów wypowiedzenia, gdy najemca wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo swoim niewłaściwym zachowaniem czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym oraz, gdy zalega w płatności czynszu za dwa pełne jego okresy . W przypadku umów najmu, do których stosuje się przepisy ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych istnieje możliwość wypowiedzenia takich umów z zachowaniem terminu 1 miesięcznego oraz z uwzględnieniem przesłanek wypowiedzenia najmu szczegółowo wskazanych w tej ustawie. Termin 3 miesięczny wypowiedzenia zachowany jest dla sytuacji, gdy najemcy dysponują tytułem prawnym do innego lokalu. Jak widać terminy wypowiedzenia uzależnione są od wielu okoliczności stanu faktycznego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika