Zwrot kaucji po ustaniu najmu

Pytanie:

"Rok temu zawarłem umowę na wynajem lokalu użytkowego. Wpłaciłem kaucje. Lokal był w stanie deweloperskim. Aby moc z niego korzystać musiałem położyć podłogę w postaci terakoty, załatać dziurę w suficie, pomalować całość. W łazience musiałem zainstalować muszle klozetowa, umywalkę i drzwi. Po wygaśnięciu umowy i przekazaniu lokalu ( w protokole jest zaznaczone, ze w ścianach pozostały otwory po mocowaniu wyposażenia.) Właściciel chce mi potrącić większa cześć kaucji za skucie terakoty i wywóz gruzu jak tez za zalatanie dziur i pomalowanie całego lokalu. W umowie jest następujący zapis: Po ustaniu stosunku najmu Najemca jest zobowiązany zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym oraz pokryć wszelkie koszty wynikające z ewentualnego pogorszenia przedmiotu najmu. Najemca nie ponosi odpowiedzialności za zmiany i zniszczenia w lokalu powstałe na skutek naturalnego zużycia. Mam wrażenie, że właściciel próbuje wyłudzić ode mnie niezależne pieniądze. Czy to, że wykonałem prace wykończeniowe w lokalu, aby go przystosować do użytku może być uznane za pogorszenie stanu lokalu (deweloperskiego), tj. stanu, w jakim otrzymałem lokal na początku.? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot kaucji po ustaniu najmu

Jako, że mamy do czynienia z lokalem użytkowym a nie mieszkalnym, zakładamy, że przedmiotowy stosunek prawny uregulowany jest w całości przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zasadnicze znaczenie znajdą tutaj postanowienia umowne, natomiast w zakresie nieuregulowanym, należy zastosować art. 675 Kodeksu cywilnego, dalej k.c.. Zgodnie z jego treścią po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Przepisy nie definiują co należy rozumieć przez „stan niepogorszony”. W tej sytuacji istotne jest w jakim stanie wydany został lokal. Zgodnie z art. 662 k.c. wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. W dodanym par. 3 tego artykułu, ustanowiono domniemanie prawne, że rzecz została wydana najemcy w stanie dobrym. Domniemanie to wiąże dopóty, dopóki nie zostanie obalone dowodem przeciwnym (art. 234 Kodeksu postępowania cywilnego). Wydaje się jednak, że chodzi o stan zdatności do użytku, w tym dalszego najmu. Jeżeli dokonał Pan ulepszeń a następnie zgodnie z umową usunął je, wynajmujący nie może żądać dodatkowego odszkodowania za stan powstały w skutek usunięcia poczynionych nakładów, chyba, że szkody powstały wskutek samego „usuwania”. Jednakże to najemcę obarcza wykazanie, że przedmiot najmu w chwili wydania nie był przydatny do umówionego użytku. Tym samym w razie sporu będzie musiał Pan wykazać, że oddaje lokal w takim stanie w jakim został mu wydany przez wynajmującego (a przynajmniej w stanie niepogorszonym). Warto jeszcze wskazać na treść art. 676 k.c., w zgodzie z którym jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika