Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Akt oskarżenia o dwa przestępstwa

Pytanie: Chcę napisać prywatny akt oskarżenia przeciwko osobie, która mnie zniesławiała, oraz innego dnia znieważyła. Wg mnie są to przestępstwa z art.212 kodeksu karnego i 216 kodeksu karnego. Czy akt oskarżenia powinien wyglądać w ten sposób, że w pkt 1 wymieniam czyn z art. 212, w punkcie 2 czyn z art. 216, a pod spodem o czyny z art.212 i 216 kk w związku z art.11 kk?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 11§1 Kodeksu Karnego (kk) stanowi, iż ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo. Zgodnie z §2 przywołanego przepisu, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. Oznacza to, iż na gruncie tej normy mamy do czynienia z taką sytuacją, gdzie jeden czyn, jedno zachowanie sprawcy może być zakwalifikowane jako czyn zabroniony z różnych przepisów ustawy karnej równocześnie (np. uczestnik bójki jednym zachowaniem naraził inną osobę na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu i jednocześnie spowodował umyślnie naruszenie jej narządu ciała na okres powyżej siedmiu dni; art. 158§1 w zw. z art. 157§2 kk w zw. z art.11§2 kk). W doktrynie określa się tę sytuację jako tzw. zbieg przepisów. Dla zastosowania normy art. 11 kk do kwalifikacji prawnej czynu zabronionego konieczne jest jedno zachowanie, jeden czyn sprawcy. W opisanej sytuacji, została Pani pomówiona (jedno zachowanie sprawcy), a innego dnia znieważona (drugie zachowanie sprawcy) - miały więc miejsce dwa zachowania, dwa czyny sprawcy. Czyn kwalifikowany jako pomówienie oraz czyn kwalifikowany jako zniewaga zostały dokonane w różnym czasie - nie można więc przyjąć, iż sprawca popełnił jeden czyn mogący być ocenionym jako pomówienie i jako zniewaga jednocześnie. Zatem kwalifikacja zarzucanych czynów sformułowana jako: art. 212 i art. 216 kk w zw. z art. 11§2 kk jest nieprawidłowa. Formułując oskarżenie prywatne powinna Pani zarzucić sprawcy i opisać każdy z czynów (tj. pomówienie - art. 212 kk oraz zniewagę art. 216 kk) oddzielnie. Może Pani to zrobić bądź w odrębnych punktach w jednym akcie, bądź sformułować dwa akty oskarżenia - jeden dla zniewagi, drugi dla pomówienia. Sformułowanie jednego aktu oskarżenia będzie dopuszczalne, jeżeli dla rozpoznania obu spraw (tzn. zarówno o zniewagę, jak i o pomówienie) właściwy będzie ten sam sąd. Sądem właściwym miejscowo do rozpoznania sprawy jest sąd, w okręgu którego popełniono przestępstwo (art.31§1 kpk). Zgodnie z art. 6§2 kk, czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić. W przypadku pomówienia i zniewagi właściwy będzie sąd rejonowy; będzie to ten sam sąd dla obu przestępstw, jeżeli w jego okręgu sprawca dokonał obu czynów (tj. pomówił Panią i znieważył).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Akt oskarżenia o dwa przestępstwa

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane