Braki formalne w zażaleniu na decyzję o umorzeniu

Pytanie:

"Złożyłem zażalenie na decyzję o umorzeniu przez prokuratora dochodzenia w sprawie oszustwa na moją szkodę. W odpowiedzi prokurator wezwał mnie do uzupełnienia braków formalnych poprzez przekazanie dokumentu wskazującego, że jestem "osobą uprawniona do reprezentowania firmy "XXX" i złożenia środka odwoławczego (odpis zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wyciąg z KRS)". Ponieważ jestem właścicielem firmy, wiec zapewne wystarczy, gdy prześlę wypis z EDG, w którym napisane to będzie? Niepokoi mnie jednak, czy w sformułowaniu "środek odwoławczy" nie kryje sie jakaś sztuczka. Czy mam ponownie przesłać pismo – zażalenie?"

Odpowiedź prawnika: Braki formalne w zażaleniu na decyzję o umorzeniu

Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego może złożyć strona postępowania przygotowawczego, czyli pokrzywdzony lub oskarżony. Jeżeli pokrzywdzonym jest jednostka organizacyjna, a nie osoba fizyczna, wtedy działa za nią organ uprawniony do działania w jej imieniu. Uprawnienie to należy wykazać przy pomocy stosownych dokumentów. Nie jest dla nas do końca jasne, dlaczego w opisanej sprawie prokurator wezwał Pana do wykazania legitymacji do reprezentowania firmy, skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, a nie jako wspólnik spółki. W każdym razie wystarczające będzie przesłanie odpisu zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej (w KRS i tak nie jest Pan zarejestrowany jako przedsiębiorca-osoba fizyczna).

Środek odwoławczy to ogólne pojęcie. Jednym ze środków odwoławczych jest właśnie zażalenie na postanowienie. Prokurator wezwał Pana do uzupełnienia braków formalnych na podstawie art. 120 kodeksu postępowania cywilnego - do wykazania, że może Pan reprezentować firmę i tym samym do wykazania, że może Pan składać zażalenia jako pokrzywdzony. Jeżeli uzupełni Pan braki, wtedy pismo (zażalenie) będzie wywoływać skutki od dnia jego wniesienia. Nie ma zatem potrzeby ponownego wnoszenia zażalenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika