Dobrowolne poddanie się karze

Pytanie:

"Czy będąc oskarżonym z art. 207 par.1 kk (bicie, maltretowanie) można dobrowolnie poddać się karze np. wnieść odszkodowanie finansowe dla członków rodziny? Czy w przypadku wyroku w zawieszeniu z powyższego artykułu żona również będzie mogła mnie wyeksmitować z mieszkania lokatorskiego, którego jestem głównym lokatorem? "

Odpowiedź prawnika: Dobrowolne poddanie się karze

Zgodnie z Kodeksem karnym przestępstwo z art. 207 par. 1 jest przestępstwem publiczno-skargowym. A zatem wszczęcie postępowania odbywa się z urzędu, więc ewentualne cofnięcie aktu oskarżenia nie wchodzi w grę, a tym samym możliwość ugody pozasądowej. Nie znajdą tu również zastosowania przepisy dotyczące postępowania pojednawczego oraz mediacyjnego, gdyż stosuje się je tylko do przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego. Oskarżony może jednak przyznać się do winy i dobrowolnie poddać się karze. W takim przypadku sąd orzekając karę weźmie tą okoliczność pod uwagę, co będzie miało wpływ na wymiar kary (dyrektywy wymiaru kary art. 53 Kodeksu karnego). Oskarżony może również osobiście próbować zadośćuczynić wyrządzonej krzywdzie np. poprzez zapłatę jakiejś kwoty pieniędzy. Taka okoliczność również będzie miała wpływ na wymiar kary, którą sąd weźmie pod uwagę. Orzekając o karze sąd może orzec na wniosek pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia jeśli do takich doszło, ale także za doznaną krzywdę. Krzywda obejmuje również doznane szkody psychicznej. Jeśli chodzi o odpowiedź na drugie Pana pytanie to fakt wydania wyroku w zawieszeniu nie ma wpływu na stosunki majątkowe między Panem a Pana żoną. Jedynie w przypadku gdyby doszło między Państwem do postępowania rozwododowego sąd w skrajnych przypadkach dokonując podziału majątkowego może orzec eksmisję. Weźmie wówczas pod uwagę wyrok sądu karnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • slawek 2012-10-22 18:10:08

    Czyli jednym zdaniem, jeżeli kobieta zechce męża zgnoić to mąż nie ma szansy na obronę i sprawiedliwy wyrok. ponieważ jest karany z urzędu. Czy tak mam rozumieć wymiar kary z art 207 ? z góry dziękuję za odpowiedz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika