Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Fałszywa notatka służbowa

Pytanie: CBŚ z miasta X na mój temat sporządziło fałszywą notatkę służbową. W notatce napisano, że dnia ... funkcjonariusz A z funkcjonariuszem B udali się do CBŚ w mieście Y celem ustalenia, kto w grupie zajmuje się fałszowaniem dokumentów (potrzebny był CBŚ fałszerz, by mieć efekt złapanej całej grupy). Z materiałów posiadanych przez inspektora C wytypowany zostałem ja. Traf chciał, że akurat znam pana C, bo jest z mojego miasta, a do miasta Y dojeżdża. Umówiłem się ze znajomym panem C i pokazałem mu tą notatkę oraz zapytałem się czy kiedykolwiek posiadał ewentualnie czy posiada materiały na mój temat świadczące, że zajmuje się działalnością przestępczą? Pan C odpowiedział mi, że żadnych takich materiałów nie posiadał i nie posiada. Po tej rozmowie rozstaliśmy się. Jak mogę wyciągnąć konsekwencje od nieuczciwych funkcjonariuszy z CBŚ z miasta X i czego mogę żądać?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Na wstępie należy wskazać, że sama notatka służbowa nie stanowi dowodu w postępowaniu karnym sądowym, jeśli nie została zaliczona w poczet dowodów przez sąd i odczytana. Postępowanie natomiast funkcjonariuszy CBŚ może stanowić czyn karalny z art. 235 kodeksu karnego stanowiący, że kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Doniesienie do Prokuratury spowoduje, że zostanie podjęta droga postępowania przygotowawczego jeśli okaże się, że rzeczywiście doszło do popełnienia przestępstwa. Samo tworzenie dowodów bez jednoczesnego kierowania w związku z ich użyciem postępowania przeciwko określonej osobie nie stanowi przestępstwa. Jednakże jeśli w toku postępowania osoba przedsiębierze zabiegi w celu użycia tych fałszywych dowodów może popełnić przestępstwo.

Udowodnienie tego faktu drugiego jest bardzo trudne. O ile w razie kierowania ścigania przeciwko określonej osobie na podstawie fałszywych dowodów może dojść w dość prosty sposób do stwierdzenia tego faktu. To przedsiębranie zabiegów jest trudne do udowodnienia, a z takim ewentualnym faktem (gdyż nie można przesądzać) mamy do czynienia.

Poza tym w drodze czynności wykrywczo - operacyjnych może dojść do wytypowania sprawcy i nie przesądza to automatycznie, że złe wytypowanie jest tworzeniem fałszywych dowodów.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Fałszywa notatka służbowa

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Jozef

  ocena usługi:

 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Beata Jaroslawska

  ocena usługi:

  Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
 • Marta

  ocena usługi:

  Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
 • teti50

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane