Kurator a problemy wychowawcze

Pytanie:

"Nasz syn (17 lat) drugi rok powtarza tą samą klasę, niestety wszystkie nasze wysiłki, aby ukończył tym razem tą klasę nie przynoszą rezultatów, syn notorycznie wagaruje, były rozmowy z ze szkolnym psychologiem itd. Bez zmian jest nadal. Czy jest możliwość ustalenia kuratora nad nim lub skierowanie do szkoły zamkniętej? Wiemy i zdajemy sobie sprawę, że jako rodzice ponosimy odpowiedzialność i wszelkie konsekwencje łącznie z finansowymi za nieuczęszczanie syna do szkoły. Bardzo zależy nam na jego nauce i przyszłości."

Odpowiedź prawnika: Kurator a problemy wychowawcze

Przede wszystkim należy podkreślić, iż w naszym kraju nie funkcjonują placówki zamknięte, w których możliwe byłoby umieszczanie nieletnich bez interwencji sądu. Innymi słowy w praktyce rodzice nie mogą umieścić dziecka w „poprawczaku”, może to uczynić sąd i tylko wtedy, gdy istnieje ku temu uzasadnienie prawne, czyli taki młody człowiek popełnił przestępstwo.

Jedyną możliwość w takim przypadku rodziłaby ewentualnie ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Jednak biorąc pod uwagę, iż piszecie Państwo o wagarach, a brak jest jakiś innych „przewinień”, czy też nieprawidłowości, to z całą pewnością nie będzie miała zastosowania ta ustawa. Zgodnie bowiem z artykułem 1, przepisy tej ustawy stosuje się w zakresie:

  1. zapobiegania i zwalczania demoralizacji - w stosunku do osób, które nie ukończyły lat 18,
  2. postępowania w sprawach o czyny karalne - w stosunku do osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu lat 13, ale nie ukończyły lat 17,
  3. wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych - w stosunku do osób, względem których środki te zostały orzeczone, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby lat 21. 

Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnichnie nie stosuje się zatem w przypadku problemów wychowawczych z dzieckiem. Kuratora natomiast zawsze przydziela sąd, byłoby to jednak sytuacją kuriozalną, gdyby to rodzice wystąpili o kuratora dla własnego dziecka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika