Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Kwalifikacja prawna fałszywego oświadczenia

Pytanie: Czy jeśli ktoś w oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane podał, że jest jedynym właścicielem (a jest to nieprawdą, ponieważ ta nieruchomość od 1976 roku jest współwłasnością) i otrzymał na skutek tego postanowienie, a także decyzję administracyjną legalizującą samowolę budowlaną, złamał prawo i czy o takim złamaniu prawa powinien prokuraturę powiadomić urząd, czy ja jako współwłaściciel tej nieruchomości? Dodaję, że po mojej interwencji w tej sprawie odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem dwu stron i wyszło na jaw, że nieruchomość ta jest współwłasnością, a strona przedstawiła dokumenty własności jak i mapy z 1964 roku, kiedy to była jedynym właścicielem tej nieruchomości. Stwierdzono, że jestem stroną w tym postępowaniu i wszczęto nowe postępowanie w tej sprawie.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z artykułem 304 kodeksu postępowania karnego każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Poza tym instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Zatem obowiązek zawiadomienia leży po Pańskiej jak i po stronie instytucji. Przy czym instytucja ma co do takiego działania obowiązek.

Odmienną kwestią jest natomiast kwalifikacja prawna takiego postępowania. Kwalifikację prawną określa kodeks karny a nie kodeks postępowania karnego. W grę wchodzić może zarówno kwalifikacja z art. 270 kodeksu karnego jak również 233 kodeksu karnego. Kwestia właściwej kwalifikacji jest realizacja znamion przestępstwa przez sprawcę.

Art. 233 kodeksu karnego stanowi, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie. Powyższe uregulowania stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Zatem reasumując odpowiedzialność z art. 233 kk zachodzi, gdy złożono fałszywe oświadczenie w postępowaniu określonym ustawowo i zostało ono odebrane przez kompetentna osobę, podmiot a istniał również rygor odpowiedzialności karnej lub odebrano przyrzeczenie od składającego.

Art. 270 kodeksu karnego stanowi, że kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jak wynika z opisu czynu w art. 270 kk realizacja jego znamion może nastąpić w sytuacji, która została przedstawiona w stanie faktycznym pytania.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Kwalifikacja prawna fałszywego oświadczenia

  • anula 2010-03-21 15:22:02

    Re: Kwalifikacja prawna fałszywego oświadczenia

    przyjmując, że osoba składająca fałszywe oświadczenie była uprzedzona przez osobę uprawnioną o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i takie zeznanie złożyła, winna ponieść karę. A co z przedłożeniem takiego oświadczenia przed urzędem, który na tej podstawie wydał decyzję ( 272KK?)a co z z gruntem stanowiącym współwłasność? i powstała na nim ni9eruchomością - czy też staje się współwłasnością? Mam podobnz problem i nie wiem jak mam dalej postpi. Poydrawiam

  • anula 2010-03-21 15:19:09

    Re: Kwalifikacja prawna fałszywego oświadczenia

    przyjmując, że osoba składająca fałszywe oświadczenie była uprzedzona przez osobę uprawnioną o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i takie zeznanie złożyła, winna ponieść karę. A co z przedłożeniem takiego oświadczenia przed urzędem, który na tej podstawie wydał decyzję ( 272KK?)a co z z gruntem stanowiącym współwłasność? i powstała na nim ni9eruchomością - czy też staje się współwłasnością? Mam podobnz problem i nie wiem jak mam dalej postpi. Poydrawiam


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 2
  • 3
  • 6
  • 9
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Hanna

    ocena usługi:

    Jak wszystko nie znane ma duże oczy strachu. Z całym przekonaniem polecam e-prawnik opinie są przekazane bardzo szybko i wyczerpująco. Bardzo serdecznie pozdrawiam.Hania
  • ola

    ocena usługi:

  • ndru

    ocena usługi:

    Szybko sprawnie i na temat. Opinia bardzo dokładna, w cenie dodatkowe pytania w razie ew. wątpliwości. Polecam. Na pewno będę korzystał i polecał innym.
  • Stanislawa

    ocena usługi:

    Dziekuje za opinie. Szybko,tanio i solidnie. St.Skrobun
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Opinia profesjonalna, zwięzła, zrozumiała, przekonująca, rozwiewajaca moje watpliwości, będę w przyszłości korzystać z porad, oszczędność czasu, anonimowość. Polecam. GS
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Mariusz

    ocena usługi:

    Szybko, sprawnie i profesjonalnie.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Nie byłam przekonana do tego typu porady ( internetowej), ale jestem pozytywnie zaskoczona. Szybko, sprawnie i na temat. Na pewno jeszcze skorzystam i polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.
  • eugenie

    ocena usługi:

    Witam . Opinia fachowa i szybko sporzadzona oraz wyczerpujaca odpowiedz Przystepna cena. Super ze istnieja takie porady przez internet. Milo pozdrawiam K. Eugenie .
  • Dawid

    ocena usługi:

    Witam.. Bardzo sprawny proces, błyskawiczna wycena, szybka opinia. Gorąco polecam..
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Porada szybka i wyczerpująca.Cena przystępna.Polecam.
  • barbara

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, mam nadzieje, ze bede mogla dochodzic swoich praw przed Sadem. Super, ze istnieja takie porady przez internet, bardzo pomagaja zwyklym ludziom uporac sie w zawilosciach prawa....pozdrawiam ...Barbara
  • sylwester

    ocena usługi:

  • Sławomir

    ocena usługi:

    Wszystko naprawdę super ewentualnie cena mogła by być chociaż 15% niższa:)
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i szybko sporządzona.Jednocześnie zwrócila moją uwagę na ewentualne opcje i sprowokowała pytania rozszerzające.
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i szybko sporządzona.Jednocześnie zwrócila moją uwagę na ewentualne opcje i sprowokowała pytania rozszerzające.
  • spiderka

    ocena usługi:

    Pelen profesjonalizm, przystepna cena oraz wyczerpujaca odpowiedz na zadane pytania. Polecam goraco i sama napewno skorzystam w przyszlosci jesli bede potrzebowala!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane