Przywłaszczenie dokumentów a interwencja Policji

Pytanie:

"Współpracuję od 3 miesięcy z biurem rachunkowym krzak. W międzyczasie otrzymałem 4 wezwania/upomnienia z Urzedów Skarbowych, księgowa cały czas się myli, sam muszę wszystko wyjaśniać, każe się podpisywać się na dokumentach, które ona sama sporządza itp. Podsumowując kończę tę niefortunną współpracę. We wtorek 31.01 idę odebrać dokumenty firmy. Księgowa zapowiedziała, że mi ich nie odda dopóki nie zapłacę za kolejny miesiąc. A ja dla zasady nie zamierzam zapłacić zwłaszcza, że nie dokończyła swojej pracy, zamknięcie roku, niewyjaśnione wezwania itd. Będąc u niej w lokalu zamierzam wręczyć jej za potwierdzeniem odbioru wypowiedzenie umowy i zażądać wszystkich dokumentów firmy tj. faktury, deklaracje skarbowe itd. Oczywiście ona mi ich nie wyda dopóki jej nie zapłacę. Wtedy chcę wezwać Policję i zgłosić kradzież moich dokumentów mojej firmy. Pytanie, czy Policja ma obowiązek przyjechać interwencyjnie w celu skutecznego wyegzekwowania od księgowej zwrotu moich dokumentów ?"

Odpowiedź prawnika: Przywłaszczenie dokumentów a interwencja Policji

Co istotne, z opisu wynika, że mamy tutaj do czynienia z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przywłaszczenia (art. 284 kodeksu karnego) a nie kradzieży. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Organy ścigania zobowiązane są do wszczęcia postępowania w razie ustalenia prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Ustawodawca podkreśla „uzasadnione podejrzenie”, które warunkuje ten obowiązek. Zachodzi to wtedy, gdy wiadomość o jakimś zdarzeniu w subiektywnym przekonaniu organu ścigania wskazuje na możliwość popełnienia czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa. Nie musi to być pewność, gdyż zadaniem postępowania przygotowawczego jest m.in. także ustalenie, czy rzeczywiście popełnione zostało przestępstwo (art. 297 par. 1 pkt 1 kodeksu postępowania karnego, k.p.k.).  

W przedstawionej sytuacji obowiązek podjęcia przez Policję czynności w sprawie (czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych lub administracyjno-porządkowych – stosownie do potrzeb sytuacji) wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o Policji (art. 14 ustawy).

Nie należy jednak spodziewać się aby funkcjonariusze przy interwencji w związku z Pana zgłoszeniem (z doświadczenia, interwencji, która nie będzie natychmiastowa) doprowadzili do wydania przywłaszczonych rzeczy. Funkcjonariusze bowiem na tym etapie nie będą badać, co wynika z łączących Pana z biurem księgowym umów i czy rzeczywiście doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy o świadczenie usług księgowych a zatem powstał obowiązek zwrotu dokumentów. Okoliczności te ustalane będą w toku postępowania przygotowawczego, którego wszczęcie nie jest przesądzone. Niestety w sytuacji, w której popełnienie przestępstwa zależy w od ustaleń okoliczności cywilnoprawnych (jak w tym wypadku), natychmiastowa i skuteczna interwencja Policji jest zwykle niemożliwa i wymaga czynności wyjaśniających.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika