Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Niewłaściwy nakaz zatrzymania a zatrzymanie osoby

Pytanie: Czy policja może zatrzymać osobę, jeżeli nakaz na zatrzymanie wydany jest na inne nazwisko niż to, którym ta osoba się posługuje?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Skoro w pytaniu jest mowa o „nakazie zatrzymania”, to zakładamy, iż chodzi tu o zatrzymanie dokonane na podstawie artykułu 247 kodeksu postępowania karnego. Zarządzenie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej następuje w formie postanowienia prokuratora, na które przysługuje zażalenie. Postanowienie prokuratora wykonuje Policja lub inne uprawnione organy; mają one obowiązek wykonywania poleceń sądu i prokuratora. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, co należy rozumieć pod pojęciem „posługiwania się innym nazwiskiem”. Być może chodzi tu o używanie pseudonimu, może chodzi o posługiwanie się fałszywym nazwiskiem, może mamy do czynienia z sytuacją, w której osoba zatrzymana zmieniła nazwisko poprzez zmianę stanu cywilnego. Tak czy inaczej bez względu na to, jaka jest tego przyczyna, jeżeli poprzez nazwisko widniejące w postanowieniu prokuratora możliwe jest zidentyfikowanie tej konkretnej osoby, fakt posługiwania się przez nią innym nazwiskiem nie ma znaczenia dla ważności zatrzymania. Możliwość zatrzymania w takich okolicznościach jak opisane wynika poza tym z interpretacji przepisu artykułu 246 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z jego treścią bowiem zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu zatrzymany może się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania. Przyjmuje się przy tym w doktrynie procesu karnego, iż zażalenie może dotyczyć zasadności zatrzymania (czy zostały spełnione warunki dotyczące obawy ucieczki lub ukrycia się zatrzymanego albo zatarcia śladów przestępstwa, bądź niemożności ustalenia tożsamości, oraz tego, czy zachowane są przepisy ustawy), legalności zatrzymania (czy w momencie zatrzymania istniało uzasadnione przypuszczenie, że dana osoba popełniła przestępstwo), prawidłowości wykonania zatrzymania (czy zatrzymanego natychmiast poinformowano o przyczynach zatrzymania, przysługujących mu prawach oraz czy go wysłuchano). Tak więc z powyższego wynika, iż nawet w przypadku, gdy osoba zatrzymana posługuje się innym nazwiskiem niż w postanowieniu o zatrzymaniu, zatrzymanie jest uzasadnione. Byłoby niezasadne tylko wtedy, gdyby np. w postanowieniu figurowało nazwisko Jan Kowalski, a osoba, która miałaby zostać zatrzymana to Krzysztof Nowak (co jest w stanie udowodnić prawdziwym dowodem tożsamości). W doktrynie procesu karnego przyjęte jest bowiem, iż samo pojawienie się nieścisłości, czy też brak możliwości stwierdzenia z całą pewnością, iż osoba w postanowieniu i zatrzymana to ta sama uzasadnia dokonanie zatrzymania. Obronie zatrzymanej osobie służy w/w zażalenie. Kiedy sąd stwierdzi bezpodstawność lub nielegalność zatrzymania, zarządza niezwłocznie zwolnienie zatrzymanego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Niewłaściwy nakaz zatrzymania a zatrzymanie osoby

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane