Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Niewłaściwy nakaz zatrzymania a zatrzymanie osoby

Pytanie: Czy policja może zatrzymać osobę, jeżeli nakaz na zatrzymanie wydany jest na inne nazwisko niż to, którym ta osoba się posługuje?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Skoro w pytaniu jest mowa o „nakazie zatrzymania”, to zakładamy, iż chodzi tu o zatrzymanie dokonane na podstawie artykułu 247 kodeksu postępowania karnego. Zarządzenie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej następuje w formie postanowienia prokuratora, na które przysługuje zażalenie. Postanowienie prokuratora wykonuje Policja lub inne uprawnione organy; mają one obowiązek wykonywania poleceń sądu i prokuratora. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, co należy rozumieć pod pojęciem „posługiwania się innym nazwiskiem”. Być może chodzi tu o używanie pseudonimu, może chodzi o posługiwanie się fałszywym nazwiskiem, może mamy do czynienia z sytuacją, w której osoba zatrzymana zmieniła nazwisko poprzez zmianę stanu cywilnego. Tak czy inaczej bez względu na to, jaka jest tego przyczyna, jeżeli poprzez nazwisko widniejące w postanowieniu prokuratora możliwe jest zidentyfikowanie tej konkretnej osoby, fakt posługiwania się przez nią innym nazwiskiem nie ma znaczenia dla ważności zatrzymania. Możliwość zatrzymania w takich okolicznościach jak opisane wynika poza tym z interpretacji przepisu artykułu 246 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z jego treścią bowiem zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu zatrzymany może się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania. Przyjmuje się przy tym w doktrynie procesu karnego, iż zażalenie może dotyczyć zasadności zatrzymania (czy zostały spełnione warunki dotyczące obawy ucieczki lub ukrycia się zatrzymanego albo zatarcia śladów przestępstwa, bądź niemożności ustalenia tożsamości, oraz tego, czy zachowane są przepisy ustawy), legalności zatrzymania (czy w momencie zatrzymania istniało uzasadnione przypuszczenie, że dana osoba popełniła przestępstwo), prawidłowości wykonania zatrzymania (czy zatrzymanego natychmiast poinformowano o przyczynach zatrzymania, przysługujących mu prawach oraz czy go wysłuchano). Tak więc z powyższego wynika, iż nawet w przypadku, gdy osoba zatrzymana posługuje się innym nazwiskiem niż w postanowieniu o zatrzymaniu, zatrzymanie jest uzasadnione. Byłoby niezasadne tylko wtedy, gdyby np. w postanowieniu figurowało nazwisko Jan Kowalski, a osoba, która miałaby zostać zatrzymana to Krzysztof Nowak (co jest w stanie udowodnić prawdziwym dowodem tożsamości). W doktrynie procesu karnego przyjęte jest bowiem, iż samo pojawienie się nieścisłości, czy też brak możliwości stwierdzenia z całą pewnością, iż osoba w postanowieniu i zatrzymana to ta sama uzasadnia dokonanie zatrzymania. Obronie zatrzymanej osobie służy w/w zażalenie. Kiedy sąd stwierdzi bezpodstawność lub nielegalność zatrzymania, zarządza niezwłocznie zwolnienie zatrzymanego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Niewłaściwy nakaz zatrzymania a zatrzymanie osoby

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Jozef

  ocena usługi:

 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Beata Jaroslawska

  ocena usługi:

  Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
 • Marta

  ocena usługi:

  Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
 • teti50

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane