Oddalenie wniosku dowodowego

Pytanie:

"Oskarżyciel prywatny złożył jako dowód w sprawie zapis na płycie CD pewnej rozmowy, której byłem świadkiem. Ponieważ zapis na płycie CD jest mało czytelny sąd postanowił przesłuchać mnie jako świadka na okoliczność przebiegu tejże rozmowy. Zadałem sobie trud i po kilkukrotnym przesłuchaniu kopii tego nagrania przedstawiłem sądowi wydruk z zapisu wszystkiego, co zdołałem rozszyfrować, wszystkiego, czego byłem pewny. Obrońca oskarżonego złożył wniosek o odrzucenie tego dowodu motywując to tym, że z powodu mało czytelnego zapisu na płycie CD nie można sprawdzić prawdziwość mojego wydruku. Sąd przychylił się do tego wniosku i odrzucił zrobiony przeze mnie wydruk jako dowód w sprawie, jednak tego wydruku nie zwrócił mi i sędzia go kartkował podczas przesłuchiwania mnie. Czy sąd nie powinien natychmiast zwrócić mi zrobiony przeze mnie zapis rozmowy, jak tylko podjął decyzję o odrzuceniu tego dowodu? Czy dowody odrzucone zostawia się w aktach sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Oddalenie wniosku dowodowego

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego doszło do oddalenia wniosku dowodowego - sąd powinien oddalić taki wniosek postanowieniem. Na takie postanowienie nie przysługuje zażalenia, jednakże zarzut co do tego postanowienia można podnieść w apelacji od wyroku końcowego. W przedmiotowej sprawie, złożył Pan wniosek dowodowy wraz z przedmiotem dowodu (wydrukiem) do akt. W takiej sytuacji sędzia nie może samowolnie wydać Panu takiego dowodu, który został odrzucony. Zasadę tę wyraźnie stanowi § 90 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r. Regulaminu urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2007 r. Nr 38, poz. 249). Zgodnie z tym przepisem, w toku postępowania można wydać stronie lub innej uprawnionej osobie złożony przez nią dokument lub przedmiot tylko na zarządzenie przewodniczącego posiedzenia lub sędziego sprawozdawcy. W związku z powyższym należałoby w pierwszej kolejności złożyć wniosek do sądu rozpoznającego sprawę o wydanie złożonego przez Pana przedmiotu, uzasadniając to nieprzydatnością tego przedmiotu w sprawie, z uwagi na oddalenie wniosku dowodowego. Wówczas sędzia przewodniczący wyda zarządzenie o zwrocie tego przedmiotu.  

Sąd odrzucając wniosek dowodowy nie powinien brać pod uwagę wnioskowanego dowodu. Jednakże należy pamiętać, że zgodnie z art. 170 § 4 kpk, oddalenie wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika