Odmowa złożenia próbki pisma a przeszukanie

Pytanie:

"Nie chciałabym poprzez odmowę współpracy spowodować rewizji w moim mieszkaniu. Jeśli nie będę chciała pisać kilkustronicowych wypracowań, to czy Policja może zrobić przeszukanie mojego mieszkania w celu zdobycia jakiegoś mojego pisma pisanego ręcznie? Jestem przesłuchiwana w charakterze świadka. Czy moja odmowa (na podstawie 183 kpk) złożenia próbki pisma odręcznego może skutkować np. rewizją w moim mieszkaniu? Skoro Policja potrzebuje dowodów, to czy może je zdobyć w ten sposób? Sprawa nie wydaje mi się poważna, ale trudno zgadnąć, jak prawo to interpretuje. "

Odpowiedź prawnika: Odmowa złożenia próbki pisma a przeszukanie

Na podstawie art. 183 kpk można jedynie uchylić się od odpowiedzi na konkretne pytanie. Przepis ten nie znajduje zastosowania do pobierania próbki pisma ręcznego. Żaden jednak z przepisów procedury nie zobowiązuje - ani świadka, ani podejrzanego, ani oskarżonego - do napisania czegokolwiek. Świadek ma obowiązek stawić się na przesłuchanie i zeznawać. Podejrzany (także "osoba podejrzana", czyli taka, wobec której istnieją już podstawy do uznania, że popełniła przestępstwo, ale wobec której nie postawiono jeszcze zarzutu) i oskarżony nie muszą nawet zeznawać. Przepisy nakładają na nich obowiązek "znoszenia" pewnych badań, ale nigdy nie chodzi tu o "aktywny" w ich udział (napisanie czegoś, nagranie głosu etc.).

Odmowa złożenia próbki pisma może spowodować przeszukanie mieszkania i zatrzymanie rzeczy. Policja - na podstawie postanowienia prokuratora albo w wypadkach niecierpiących zwłoki bez takiego postanowienia - może bowiem dokonać przeszukania pomieszczeń w celu znalezienia rzeczy mogącej stanowić dowód w sprawie, a następnie tę rzecz zatrzymać. Dowodem w sprawie o podrobienie podpisu mogą być natomiast inne dokumenty, na których widnieje podpis domniemanego sprawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika