Odwołanie zeznań przez pokrzywdzonego

Pytanie:

"Moje pytanie dotyczy następującej kwestii: Czy poszkodowany (chodzi o napad rabunkowy) może wycofać swoje zeznania (ze śledztwa) na rozprawie? Ten sam problem dotyczy świadka (oczywiście poszkodowany także jest świadkiem)."

Odpowiedź prawnika: Odwołanie zeznań przez pokrzywdzonego

Wycofać zeznania to może oznaczać bądź je zmienić bądź odmówić zeznawania na rozprawie głównej. Zmiana zeznań może nastąpić w każdym czasie. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo świadek ponosi odpowiedzialność karną za fałszywe zeznania. Jeśli zmiana zeznań ma istotny charakter sąd zapewne zainteresuje się tym faktem właśnie w kontekście tej odpowiedzialności. Przestępstwo składania fałszywych zeznań ma ten szczególny charakter, że jeżeli fałszywe zeznania zostały sprostowane zanim zapadło, choćby nieprawomocne orzeczenie, to istnieje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary a nawet odstąpienia od niej. Odmowa składania zeznań, bądź uchylenie się od odpowiedzi na zadane pytanie może nastąpić wyłącznie w przypadkach dopuszczonych przez ustawę (pokrewieństwo z oskarżonym, tajemnica państwowa i służbowa, obawa odpowiedzialności karnej itp.). W innych przypadkach na świadku ciąży obowiązek zeznawania, który może być egzekwowany poprzez grzywnę aż do aresztu włącznie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika