Podstawy użycia broni palnej

Pytanie:

"Jestem żołnierzem zawodowym i moje pytanie dotyczy służby pełnionej na terenie jednostki wojskowej z bronią. Ustawa ściśle precyzuje kto jest uznawany za organ porządkowy, ja pełnię służbę na biurze przepustek i nie jestem organem porządkowym a mimo to od 1 lipca pełnimy tam służbę z bronią palną ( krótką) jak ta sytuacja ma się do prawa użycia broni ( które mówi o organach porządkowych ) np. w obronie koniecznej lub bezpośredniego zagrożenia? Jakie są podstawy prawne użycia broni palnej przez żołnierza nie będącego organem porządkowym?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy użycia broni palnej

Zgodnie z ustawą o broni i amunicji broń palną i amunicję do tej broni można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwy organ wojskowy. Jeżeli właściwy organ wojskowy wydała Panu/i takie pozwolenie, to jest Pan/i uprawniony do jej posiadania (decyzja taka zostanie wydana gdy m.in. na podstawie odrębnych przepisów może Panu/i zostać przydzielona broń służbowa). Ustawa określa, kto może użyć i w jakich okolicznościach środków przymusu bezpośredniego- zgodnie z opisanym stanem faktycznym Pan/i do tych osób nie należy. Nie może Pan/i zatem zgodnie z prawem stosować środków przymusu bezpośredniego. Inną kwestią jest kwestia obrony koniecznej. Zgodnie z kodeksem karnym nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Oznacza to, że jeżeli nastąpi bezpośredni, bezprawny zamach np. na Pana/i życie i odeprze Pan/i atak za pomocą posiadanej broni (bez względu na to czy ma Pan/i pozwolenie na posiadanie czy użycie broni) to nie popełni Pan/i przestępstwa np. raniąc czy zabijając napastnika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika