Posiadanie narkotyków przez 17-latkę

Pytanie:

"Mam 17 lat w prokuraturze toczy się moja sprawa w związku z popełnieniem przeze mnie przestępstwa (posiadanie małej ilości marihuany) - po otrzymaniu odpowiednich ekspertyz prokuratura zadecyduje czy ukarze mnie grzywną, czy ewentualnie umorzy sprawę czy skieruje ją do sądu. Nie chciałabym, aby o moim przestępstwie dowiedziała się szkoła, (uczę się dobrze i nigdy nie było ze mną żadnych problemów). Boję się, że prokuratura albo policja może prowadzić wywiad środowiskowy i np. poinformować szkołę. Proszę o informację kiedy i czy szkoła może się o wszystkim dowiedzieć, a także w którym momencie staję się przestępcą i kiedy będę widniała w kartotece policyjnej?"

Odpowiedź prawnika: Posiadanie narkotyków przez 17-latkę

Kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  W wypadku czynu mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 

Jeżeli ukończyła Pani 17 lat w chwili popełnienia przestępstwa, a okoliczności popełnienia czynu nie wskazują na to, że może zachodzić Pani demoralizacja, postępowanie w stosunku do Pani będzie się toczyło tak jak w stosunku do osób pełnoletnich. Z przedstawionego opisu wynika, że otrzymała Pani informację, że w grę może wchodzić: umorzenie postępowania, bądź kara grzywny. 

Umorzenie postępowania może nastąpić w takich sytuacjach, w których nie powinno wszcząć się  postępowania, między innymi gdy czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia,  jak również wtedy, gdy społeczna szkodliwość czynu jest znikoma. Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu bierze się pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia. Jeżeli w grę wchodzi umorzenie postępowania, prokurator raczej nie będzie przeprowadzał wywiadu środowiskowego.

Od umorzenia należy jednak odróżnić warunkowe umorzenie postępowania.

W takiej sytuacji prokurator zamiast sporządzić  akt oskarżenia może skierować do sądu wniosek o takie umorzenie. Można warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Jeżeli w grę wchodzi warunkowe umorzenie postępowania, w celu ustalenia przesłanek do takiego umorzenia, a w szczególności  w celu ustalenia warunków osobistych oraz dotychczasowego sposobu życia Pani, wywiad środowiskowy będzie przeprowadzony. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania i pobytu oskarżonego oraz w miejscu jego pracy lub nauki. Wywiad środowiskowy jest przeprowadzany przez kuratora, bądź przez policję. Można również dodać, że umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.

Również wymierzając karę grzywny, sąd będzie ustalał takie okoliczności jak motywację i sposób zachowania się sprawcy, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego. Również i w tym przypadku wywiad środowiskowy najprawdopodobniej będzie przeprowadzony.

Policja może pobierać, uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać i wykorzystywać w celu realizacji zadań ustawowych informacje, w tym dane osobowe, o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego, osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość oraz o osobach poszukiwanych, także bez ich wiedzy i zgody. Tak więc jeżeli Pani została zatrzymana przez Policję i zostały zebrane Pani dane, zostały one włączone do zbiorów policyjnych.

Z kolei skazana będzie Pani, jeżeli sąd wyda orzeczenie skazujące Panią za popełnione przestępstwo i orzeczenie to się uprawomocni. Za osobę skazaną będzie Pani uważana, jeżeli zostanie Pani wymierzona kara grzywny. Nie będzie Pani uważana za osobę skazaną w przypadku umorzenia bądź warunkowego umorzenia postępowania. Natomiast w Krajowym Rejestrze Karnym znajdzie się Pani zarówno w przypadku gdy sąd orzeknie o grzywnie jak i warunkowo umorzy postępowanie. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika