Postępowanie o wykroczenie

Pytanie:

"Sąd przesłał mi wyrok nakazowy uznając mnie winnym wykroczenia z art.51 kw. Po zapoznaniu się z aktami sprawy stwierdziłem, że postępowanie zostało wszczęte, albowiem policja dała wiarę fałszywym zeznaniom osoby rzekomo pokrzywdzonej. Ponieważ mam dowody na to, że do wykroczenia nie doszło (świadkowie, nagranie wideo), powiadomiłem prokuraturę o fakcie składania przez osobę "pokrzywdzoną" fałszywych zeznań do sprawy o wykroczenie. Oczywiście wniosłem też sprzeciw od wyroku nakazowego z wnioskiem o przeprowadzenie rozprawy na zasadach ogólnych. Czy mogę wystąpić do Sądu Grodzkiego z wnioskiem o zawieszenie postępowania o wykroczenie w związku z wszczęciem dochodzenia dotyczącego składania fałszywych zeznań, czy też powinienem zgłosić wnioski dowodowe z zeznań świadków i nagrania video i czekać na termin rozprawy?"

Odpowiedź prawnika: Postępowanie o wykroczenie

Sąd karny rozstrzyga samodzielnie zagadnienia faktyczne i prawne oraz nie jest związany rozstrzygnięciem innego sądu lub organu. Prawomocne rozstrzygnięcia sądu kształtujące prawo lub stosunek prawny są jednak wiążące. Strony i inne osoby bezpośrednio zainteresowane mogą składać wnioski o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu.

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia nie stosuje się instytucji zawieszenia postępowania z kodeksu postępowania karnego (zawieszenie z powodu długotrwałej przeszkody). Sąd może jednak zarządzić przerwę, czy też odroczyć rozprawę. W związku z powyższym może Pan przedstawiać posiadane dowody, wskazując równocześnie, że toczy się postępowanie karne dotyczące składania fałszywych zeznań i złożyć wniosek o odroczenie rozprawy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez drugi sąd.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika