Poświadczenie nieprawdy przez lekarza

Pytanie:

"Lekarz weterynarii wystawił zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik badań psa syna, który pogryzł córkę mojego drugiego syna. Problem w tym, iż jedno z badań (drugie w kolejności), którego data została wpisana na zaświadczeniu i potwierdzona podpisem oraz pieczątką lekarza, miało być wykonane dopiero za 5 dni. Kolejne badania obserwowanego psa nie zostały jeszcze wpisane na dokumencie (wyznaczonych było jeszcze trzy kolejne badania). Dokument taki, z potwierdzonym badaniem, które miałoby się odbyć w przyszłości, lekarz wydał rodzicom. Został on znaleziony przeze mnie w mieszkaniu, z którego wspólnie korzystamy. Jako teściowa mam wątpliwość, czy badania są przeprowadzane (w tym również to pierwsze). Lekarz w rozmowie nie zaprzeczył, że była to pomyłka, lecz stwierdził, iż podpisał dokument "bo tak", bo pies na pewno jest zdrowy. Czy w stosunku do takiego lekarza można dochodzić wyciągnięcia konsekwencji służbowych i przebadania zwierzęcia jeszcze raz? Czy wydanie dokumentu należy rozumieć jako jego upublicznienie i w związku z tym mamy do czynienia z poświadczeniem nieprawdy? Jaka jest podstawa prawna?"

Odpowiedź prawnika: Poświadczenie nieprawdy przez lekarza

Jeżeli rzeczywiście doszło do wydania zaświadczenia lekarskiego przed dokładnym przeprowadzeniem niezbędnych badań dla jego wydania, to zaświadczenie takie jest poświadczeniem nieprawdy.

Jest tak nawet wtedy, gdy okazałoby się później, że w rzeczywistości stan faktyczny odpowiadałby treści wyrażonej w zaświadczeniu. Takie zaświadczenie nie może mieć mocy prawnej. Niezbędne jest uzyskanie drugiego zaświadczenia wydanego po przeprowadzeniu właściwej procedury dla stwierdzenia tego, czego ma dotyczyć.

Zasadniczo można przyjąć poświadczenie nieprawdy, wprawdzie lekarz nie jest funkcjonariuszem publicznym, to jednak przestępstwo opisane w art. 271 kodeksu karnego może zostać popełnione przez inne podmioty niż tylko funkcjonariuszy publicznych.

Art. 271 kodeksu karnego stanowi, że funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu (a taką osobą jest lekarz), która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne (takie zaświadczenie ma znaczenie prawne - może być dowodem w postępowaniu sądowym), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika