Przestępstwo fałszerstwa podpisu

Pytanie:

"Czy przestępstwo polegające na podrobieniu podpisu spadkodawcy na testamencie notarialnym jest ścigane z urzędu, czy na wniosek? Czy przestępcą jest notariusz, który ten testament poświadczył, czy osoba, która podpis spadkodawcy podrobiła, czyniąc się jedynym spadkobiercą? Jakie grożą za to kary? Czy pozostali spadkobiercy ustawowi mogą domagać się zadośćuczynienia za próbę pozbawienia ich spadku? "

Odpowiedź prawnika: Przestępstwo fałszerstwa podpisu

W przedstawionej sytuacji przestępstwo popełnia zarówno notariusz jak i osoba podrabiająca podpis. Przestępstwo polegające na podrobieniu podpisu na dokumencie ścigane jest z urzędu. Przestępstwo takie zagrożone jest grzywną, karzą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z kolei notariusz, który poświadcza nieprawdę popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Odnosząc się do odpowiedzialności odszkodowawczej należy zauważyć, iż odpowiedzialność ta uzależniona jest od powstania szkody. Jeżeli więc spadkobiercy nie ponieśli szkody, wówczas nie jest możliwe dochodzenie odszkodowania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika