Przestępstwo kradzieży impulsów

Pytanie:

"Czy można obciążyć studenta rachunkiem telefonicznym, za korzystanie z telefonu w akademiku. Żadna umowa na świadczenie takich usług nie była podpisywana, nie ma też w regulaminie domu studenckiego wzmianki o korzystanie z telefonu. W pokojach są telefony ale tylko do użytku wewnętrznego, niestety ktoś złamał kod, dzięki któremu studenci dzwonili na zewnątrz. Władze domu studenckiego domagają się zapłaty za rozmowy telefoniczne, czy nie jest to wina akademika, że nie dopilnowała kodu."

Odpowiedź prawnika: Przestępstwo kradzieży impulsów

W opisanej sytuacji może mieć zastosowanie art. 285 kodeksu karnego, który stanowi: "Kto, włączając się do urządzenia telekomunikacyjnego, uruchamia na cudzy rachunek impulsy telefoniczne, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Pomimo, iż w regulaminie domu studenckiego nie ma wzmianki o korzystaniu z telefonu, to samo zablokowanie korzystania powinno być wystarczającym powodem, aby nie próbować go złamać. Poza tym oczywistym jest, iż w domy studenckim sprzęty (wyposażenie) nie stanowi własności studentów, tylko domu studenckiego, stąd nie można tego oceniać w ten sposób, iż wina leży po stronie domu studenckiego, ponieważ nie dopilnował "swojego" telefonu. W opisanym przypadku miało miejsce przestępstwo. Proszę jednak pamiętać, iż nie ma w naszym systemie prawnym odpowiedzialności zbiorowej. Konieczne więc będzie udowodnienie konkretnym osobom popełnienie przestępstwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika