Zażalenie na postanowienie o umorzeniu

Pytanie:

"Jestem poszkodowaną s prawie z art. 207 par. 1. kodeksu karnego. Wniosłam w terminie zażalenie na postanowienie o umorzeniu na podstawie art. 330 par. 2. Na dzień dzisiejszy termin już minął. Czy mogę skutecznie doręczyć uzupełnienie zażalenia wniesionego terminowo? Chciałabym przytoczyć kilka błędów prokuratora dodatkowo."

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na postanowienie o umorzeniu

Zasadą postępowania karnego jest, że pokrzywdzonemu przysługuje zażalenie na postanowienie o jego umorzeniu. Uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt. Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził postanowienie. Jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia, kieruje je do sądu. W sytuacji, gdy sąd przychyli się do stanowiska pokrzywdzonego, to uchyla postanowienie o umorzeniu i nakazuje dalsze prowadzenie postępowania przygotowawczego. Jeżeli prokurator nadal nie znajduje podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, wydaje ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania. Postanowienie to podlega zaskarżeniu tylko do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia, pokrzywdzony może wnieść prywatny akt oskarżenia w terminie miesiąca. Akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata.

Odnosząc się do pytania i możliwości uzupełnienia zażalenia w przypadku jego wniesienia w terminie należy stwierdzić, że zażalenie wnosi się w terminie 7 dni. Termin przewidziany przez ustawodawcę jest terminem ustawowy przewidziany dla zrealizowania uprawnienia do wniesienie zażalenia (termin zawity). Termin zawity - to termin, po którego upływie czynności procesowe są bezskuteczne. Zatem dalsze pisma jako uzupełnienie zażalenia nie będą wywoływały skutku zażalenia. Nie oznacza to jednak, że pisma te w ogóle nie zostaną wzięte pod uwagę jeśli zawierają istotne informacje. Tyle tylko, że prokurator nadrzędny nie będzie mógł się na nie powoływać.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika