Wstąpienie uczestnika do sprawy

Pytanie:

"Postępowanie zostało wszczęte w grudniu 2005 r z urzędu na wniosek rodziny zastępczej o rozwiązanie tejże rodziny w stosunku do jednego dziecka. PCPR złożył wniosek o dopuszczenie go w charakterze strony w styczniu 2006 roku około pół godziny po planowanym rozpoczęciu pierwszego posiedzenia sądu opiekuńczego. Posiedzenie z powodu wniosku matki o wyłączenie Sędziego, zostało odłożone terminem z urzędu i wniosek PCPR nie był w ogóle rozpatrywany. 13 lutego 2006 roku PCPR złożył pismo już jako uczestnik postępowania. Czy jest to pismo uczestnika postępowania? Pierwsze posiedzenie ma się odbyć 27 lutego br. Nadmieniam, że strona postępowania, matka dziecka nie została formalnie ani ustnie, ani pisemnie poinformowana o wniosku PCPR w sprawie przystąpienia do sprawy jako strony postępowania. Wniosek PCPR o przystąpienie do sprawy w charakterze strony znajdujący się w aktach sprawy nie był po tym w ogóle uzasadniany przez PCPR."

Odpowiedź prawnika: Wstąpienie uczestnika do sprawy

Zgodnie z przepisami kpc zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Fakt, iż PCPR jest  zainteresowanym w danej sprawie wynika z art. 109 par. 4 kodeksu rodzinnego. Zgodnie z tym przepisem w sytuacji, gdy nastąpiło umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, sąd opiekuńczy zawiadamia powiatowe centrum pomocy rodzinie, które udziela rodzinie małoletniego odpowiedniej pomocy i składa sądowi opiekuńczemu sprawozdania dotyczące sytuacji rodziny i udzielanej pomocy, w terminach określonych przez sąd, a także współpracuje z kuratorem sądowym.  

Jeżeli osoba zainteresowana weźmie udział w sprawie, to staje się jej uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie. Wzięcie udziału w sprawie prawdopodobnie polegało w opisanym przypadku na 13 lutego wniesieniu wniosku do sądu. Nie jest jednak wykluczone, że PCPR stał się uczestnikiem już wcześniej, w momencie zgłoszenia sądowi przez PCPR chęci uczestnictwa w sprawie. Do stania się uczestnikiem nie jest konieczne potwierdzenie tego faktu przez sąd; nie ma też obowiązku powiadamiania innych uczestników o tym fakcie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika