Uprawnienia zawiadamiającego o przestępstwie

Pytanie:

"Złożyłam na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawa jest w toku. Jakie uprawnienia mi przysługują? Jakie obowiązki wobec mnie ma prowadzący dochodzenie? Jakie dokumenty powinnam otrzymać, do jakich powinnam mieć wgląd? Czy w uzasadnionych przypadkach można domagać się zmiany prowadzącego dochodzenie? Czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lepiej zgłosić w prokuraturze czy na policji?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia zawiadamiającego o przestępstwie

To czy doniesienie składa się na policji czy w prokuraturze jest nieistotne, bowiem instytucje te przekazują sobie nawzajem sprawy, dla których są właściwe. Nie ma to wpływu na szybkość dochodzenia. Można przesłuchać w charakterze świadka osobę zawiadamiającą. Natomiast o wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach. Osoba zawiadamiająca o przestępstwie nie jest władna do wnoszenia zażalenia na odmowę wszczęcia, umorzenie oraz wszczęcie śledztwa. Uprawnienie takie ma tylko instytucja np. samorządowa. Uzupełnienie danych może nastąpić poprzez przesłuchanie w charakterze świadka osoby zawiadamiającej. Osoba ta ma prawo sprostować jedynie to co świadczyła w zawiadomieniu o przestępstwie lub podczas uzupełniania i przesłuchania jej w charakterze świadka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika