Warunki i zasady wydania kopii aktu oskarżenia

Pytanie:

"Mój były mąż jest opiekunem ustawowym mojego niepełnoletniego syna. Przeciwko niemu toczy się sprawa karna w sądzie o wyłudzenie pieniędzy, wytoczona przez prokuraturę. Nie znam szczegółów tej sprawy i chciałabym się dowiedzieć, jaki charakter ma oskarżenie i co grozi mojemu byłemu mężowi. Jest to dla mnie ważne, bo mój syn jest nadal pod opieką ojca, który ma sprawę karną, a wynik procesu zaważyć może na losach syna. Znajomy prawnik powiedział mi, że nie mam prawa wnosić do prezesa sądu o wydanie mi kopii aktu oskarżenia. Czy mam takie prawo? Jeśli nie, to o jaki inny dokument mogę poprosić prezesa sądu, by dowiedzieć się oficjalnie, jaka jest faktyczna sytuacja oskarżonego ojca i jaka kara mu grozi? "

Odpowiedź prawnika: Warunki i zasady wydania kopii aktu oskarżenia

Omawianą kwestię regulują przepisy kodeksu postępowania karnego. Art. 156 Ustawy stanowi, że stronom, podmiotowi, który uzyskał w wyniku przestępstwa korzyść majątkową, o którym mowa w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom. Na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kserokopie dokumentów z akt sprawy. Kserokopie takie można wydać odpłatnie, na wniosek, również innym stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym. Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia tajemnicy państwowej, przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kserokopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd. Uwierzytelnionych odpisów i kserokopii nie wydaje się, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zasadą zaś postępowania przygotowawczego jest, że stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.

Zestawiając powyższe przepisy prawa z treścią pytania, nie należy Pani do kręgu osób, którym przysługuje prawo żądania dostępu do akt sprawy karnej i sporządzania z nich kopii. Nie można jednak z góry wykluczyć, że Pani prośba skierowana do Prezesa sądu o dostęp do treści aktu oskarżenia spotka się jego odmową. W wypadku, gdy uargumentuje Pani należycie w treści tego pisma potrzebę zapoznania się z treścią tego dokumentu, nie jest wykluczone, że Prezes wyda decyzję na Pani korzyść. Warto jednak pamiętać, iż decyzja ta leży de facto w sferze jego uznania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika