Wszczęcie postępowania przez prokuratora

Pytanie:

"Jak wygląda dalszy bieg sprawy po zawiadomieniu Prokuratury o fakcie znęcania się fizycznego i psychicznego nad członkiem rodziny? Czy prawdą jest, że prokurator wzywa na rozmowę osobę przeciwko której wniesiono sprawę?"

Odpowiedź prawnika: Wszczęcie postępowania przez prokuratora

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie, organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego (w tym przypadku prokurator) będzie zobowiązany wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa. Celem prowadzonego przez prokuratora postępowania przygotowawczego będzie bowiem ustalenie, czy został w ogóle popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo, wykrycie i w razie potrzeby ujęcie sprawcy, zebranie niezbędnych danych o oskarżonym, wyjaśnienie okoliczności sprawy, jak również zebranie, zabezpieczenie i utrwalenie dowodów. Jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa prokurator będzie mógł w każdej sprawie, w wypadkach nie cierpiących zwłoki przeprowadzić tzw. dochodzenie wstępne. Może więc przeprowadzić w tym okresie (jednak tylko w niezbędnym zakresie) takie czynności procesowe jak oględziny, przeszukanie osoby podejrzanej. Jeżeli dane istniejące w chwili wszczęcia przez prokuratora śledztwa lub zebrane w czasie jego trwania będą uzasadniały dostatecznie podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba, prokurator sporządzi postanowienie o przedstawieniu zarzutów (zawierające wskazanie podejrzanego, określenie zarzucanego mu czynu i jego kwalifikacji prawnej), ogłosi je niezwłocznie podejrzanemu i przesłucha go. Przed pierwszym przesłuchaniem trzeba będzie jednak pouczyć podejrzanego o jego prawach: do składania wyjaśnień, do odmowy składania wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania, do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa, jak również do korzystania z pomocy obrońcy. Na żądanie podejrzanego prokurator będzie miał obowiązek przesłuchać go z udziałem ustanowionego obrońcy. Niestawiennictwo obrony nie będzie jednak tamowało przesłuchania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika