Wyrok łączny

Pytanie:

"Jaka jest różnica między wyrokiem łącznym a obligatoryjnym? Proszę o definicję jednego i drugiego."

Odpowiedź prawnika: Wyrok łączny

Jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący w pierwszej instancji. Wyrok łączny sąd wydaje z urzędu lub na wniosek skazanego albo prokuratora.

Karę łączną można orzec jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstwa, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu. Sąd bierze za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Wyrok łączny - to instytucja karnoprocesowa (uregulowana w kodeksie postępowania karnego), której zadaniem jest realizacja prawa karnego materialnego w zakresie kary łącznej wobec osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów na kary podlegające połączeniu wedle wskazanych ustawowo wytycznych. Procesowa instytucja wyroku łącznego jest konsekwencją prawomaterialnej konstrukcji łączenia kar. Kodeks karny przyjmuje, że jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, choćby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne, podlegające łączeniu, sąd orzeka (jeśli zachodzą przesłanki sąd musi orzec - warunkiem jest wniosek skazanego lub decyzja sądu podjęta z urzędu) karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa (art. 85 kodeksu karnego). 

Z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego, wyroki podlegające połączeniu nie ulegają wykonaniu w zakresie objętym wyrokiem łącznym.

Zasadą jest, iż połączeniu podlegają kary jednorodne (tego samego rodzaju np. kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia z karą pozbawienia wolności bez warunkowego zawiesznia). Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość łączenia: 

  • kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności, 

  • kary dożywotniego pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności lub inną karą,  

  • kary 25 lat pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności lub inną karą,

  • kary dożywotniego pozbawienia wolności z karą 25 lat pozbawienia wolności,

  • kary orzeczonej bez warunkowego zawieszenia jej wykonania z karą tego samego rodzaju orzeczoną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. 

Ustawa nie przewiduje możliwości połączenia: 

  • kary pozbawienia wolności z karą grzywny (poza wypadkiem wskazanym w art. 88 k.k. odnoszącym się do kary 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności), 

  • kary ograniczenia wolności z karą grzywny.

 Procedura karna, ani prawo karne nie zna pojęcia wyroku obligatoryjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lukasz 2015-02-21 12:05:43

    bardzo prosz o pomoc czy moge pisac o laczny kiedz juz pisalem i jestem po lacznym ale zmienila sie u mnie sytulacja

  • Endo 2012-12-21 18:52:03

    WZÓR Skazany Chełm, dnia 1 marca 2006r. Maciej Zbawski Zakład Karny Chełm ul. Kolejowa 112 Sąd Rejonowy w Lublinie Wniosek o wydanie wyroku łącznego W imieniu własnym na podstawie art. 570 kpk wnoszę o wydanie wyroku łącznego obejmującego następujące prawomocne wyroki: 1. Sądu Rejonowego w Świdnicy z dnia 28 marca 2005r., sygn. akt K 667/04, za czyn popełniony w dniu 25 czerwca 2004r. z art. 280 § 1 kk, za który zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności, 2. Sądu Rejonowego w Chełmie z dnia 5 maja 2005r., sygn. akt K 321/05, za czyn popełniony w dniu 12 lipca 2004r. z art. 178a § 1 kk, za który zostałem skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, 3. Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 30 grudnia 2005r. ,sygn. akt II K 1071/05, za czyn popełniony w dniu 1 czerwca 2004r. z art. 190 § 1 kk, za który zostałem skazany na karę 6 miesięcy pozbawiania wolności. Uzasadnienie Wy?ej wskazanymi wyrokami zostałem skazany na kary pozbawienia wolności. Pierwszy wyrok w mojej sprawie został wydany przez Sąd Rejonowy w Świdnicy w dniu 28 marca 2005r. i dotyczył czynu popełnionego w dniu 25 czerwca 2004r. Pozostałych dwóch czynów dopuściłem się przed datą wydania tego wyroku a więc 12 lipca i 1 czerwca 2004r. Zachodzą zatem przesłanki do wydania wyroku łącznego. Czynów tych dopuściłem się w krótkich odstępach czasu, w okresie wakacyjnym. Wcześniej nie wchodziłem w konflikt z prawem. Po dokonaniu tych trzech przestępstw nie naruszałem porządku prawnego. W zakładzie karnym zostałem osadzony we wrześniu 2005r. Mój proces resocjalizacji w zakładzie karnym przebiega pomyślnie. Nie byłem karany dyscyplinarnie byłem natomiast wielokrotnie nagradzany. Biorę udział w opracowaniu i realizacji indywidualnego programu oddziaływań wychowawczych. Proszę aby Sąd uwzględnił powy?sze okoliczności i wymierzył mi karę łączną z zastosowaniem zasady pełnej absorpcji co oznaczałoby wymierzenie kary 2 lat pozbawienia wolności, czyli najsurowszej wymierzonej za jednostkowe przestępstwo. Maciej Zbawski

  • Marlena 2012-02-07 18:31:08

    czy kots wie jak napisac wniosek o wyrok łaczny ?? Jeśli ktoś moze mi podesłac jakikolwiek wzór pisma to poprosze

  • kamil 2012-01-05 13:14:12

    jak uzasadnic wniosek o wydanie wyroku łącznego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika