Wyrok sądu karnego a naliczanie odsetek

Pytanie:

"Wyrok sądu brzmi „na mocy art. 72 § 1 k.p.k. orzeka od oskarżonego K.M. obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłatę na moją rzecz kwoty 16.727,36 zł płatne w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia sie wyroku". Wyrok uprawomocnił się 10 sierpnia 2005 r. Oskarżony do dnia dzisiejszego nie zapłacił nic. Na mocy k.c. przysługują mi odsetki ustawowe. Od kiedy mogę je naliczać, tzn. kiedy tak naprawdę powstał obowiązek zapłaty? Czy z datą uprawomocnienia się wyroku 10 sierpnia 2005 r. (oskarżony już wtedy powinien mi zapłacić, lecz najpóźniej w terminie do 6 miesięcy)? Czy od następnego dnia po upływie 6 miesięcy traktując te 6 miesięcy jako swoisty termin płatności, czyli od 11 lutego 2006 r.?"

Odpowiedź prawnika: Wyrok sądu karnego a naliczanie odsetek

Jeden z punktów wyroku, w którym sąd zawiesił warunkowo wykonanie kary został z pewnością wydany na mocy art. 72 par. 2 (ewentualnie 1) kodeksu karnego a nie kodeksu postępowania karnego. Sąd zasądził obowiązek naprawienia szkody. Sąd, orzekając na podstawie art. 72 § 2 k.k. o obowiązku naprawienia szkody, w wyroku określa również czas i sposób jego wykonania. Sąd określił, że naprawienie szkody powinno nastąpić najpóźniej w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Skoro uprawomocnienie nastąpiło 10 sierpnia 2005 r., to od tego czasu zaczyna biegnąć termin dla skazanego na spełnienie obowiązku orzeczonego wyrokiem. Jest to termin zastrzeżony na rzecz skazanego. Z jego upływem uprawniony pokrzywdzony może dochodzić zasądzonej należności po nadaniu wyrokowi klauzuli wykonalności oraz odsetek za opóźnienie. W efekcie odsetki mogą być naliczane od dnia 11 lutego 2006 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika