Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

Pytanie: Zgodnie z art. 327 § 2 kpk prawomocnie umorzone postępowanie przygotowawcze wznawia się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego, na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, m.in. wtedy gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu. W powyższym fragmencie mianowicie jest mowa o podejrzanym. Czy jest możliwe więc, aby umorzono postępowanie przygotowawcze wobec osoby, która nie występowała (jeszcze) w tym postępowaniu w charakterze podejrzanego? Jeśli jest to możliwe, to znaczy, że wobec takiej osoby nie można wznowić prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego (nawet, gdy pojawiły się nowe, zdecydowanie obciążające fakty)?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Wobec osoby, która nie występowała w charakterze podejrzanego (faza in rem postępowania) możliwe jest prowadzenie postępowania przygotowawczego poprzez instytucję podjęcia na nowo postępowania. Bowiem umorzone postępowanie przygotowawcze, nie umorzone względem podejrzanego (faza in personam), tylko w fazie in rem w stosunku do sprawy, może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego. Przepis ten stosuje się odpowiednio w sprawie, w której odmówiono wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Zatem reasumując nie odbywa się w takim przypadku wszczęcie postępowania przez wznowienie, lecz przez podjęcie na nowo. Skoro nie było podejrzanego, to wszczęte postępowanie przygotowawcze na nowo nie będzie się toczyło wobec tej samej osoby. Dlatego wszczęcie poprzez podjęcie w odróżnieniu od wznowienia jest dopuszczalne tak samo jak umorzenie postępowania bez wykrycia sprawcy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

  • Lidia 2011-09-06 21:32:00

    Re: Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

    Właśnie napisałam wniosek o podjęcie śledztwa.jestem całkowicie przekonana, że zostanie niesłusznie "odwalony" gdzieś za 10 dni.Chętnie dołączyłabym się do skargi do Strasburga.Pozdrawiam

  • B.S 2011-07-07 21:24:26

    Re: Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

    Problem w tym, że odmowa podjecia na nowo postępowania nie ma formy postanowienia i nie można jej zaskarżyć, nawet, gdy istnieją ewidentne podstawy do podjęcia na nowo. Pokrzywdzony nie jest już stroną i zdany jest wyłącznie na dobrą wolę prokuratora i musi sie liczyć z nadużyciem władzy. Jestem właśnie w takiej sytuacji. Prokurator stwierdził, że nie wskazuję nowych okoliczności i dowodów, co jest oczywistą nieprawdą. Zresztą przepisy prawa nie obligują mnie do wskazania nowych dowodów. Mój kolejny wniosek prokurator odrzucił, bo twierdził, że nowe dowody ( które wcześniej negował ) są nieistotne, choć są dowodami na wadliwość dowodów, którymi się posłużył, a coś takiego jest podstawą wznowienia postępowania nawet zakończonego wyrokiem. Złożyłam skargę na Polskę na brak skutecznych środków odwoławczych. Została przyjęta.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 6
  • 6
  • 1
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maciej

    ocena usługi:

    Szybko, przystępnie, na temat
  • Włodzimierz

    ocena usługi:

    Dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedż.Jestem zadowolony.Pozdrawiam cały zespół.
  • Michał

    ocena usługi:

  • Malgorzata

    ocena usługi:

    kompetentna i wyczerpujaca
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca , napisana zrozumiałym językiem ,wyjaśnila wątpliwości. Polecam tą kancelarię. Grzegorz
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • barbara

    ocena usługi:

    Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
  • Damian

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Mateusz Jeleń

    ocena usługi:

    Wszystko jak najlepszym porządku polecam
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
  • piotrbarszcz

    ocena usługi:

  • MARZANNA

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
  • ewa

    ocena usługi:

  • Adam

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
  • Marta

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane