Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie

Pytanie: We wrześniu po orzeczeniu kolegium, została orzeczona kara zakazu prowadzenia pojazdów przez okres 6 miesięcy, lecz prawo jazdy nie zostało fizycznie zatrzymane. Dopiero w styczniu dostałem pismo o zwrot prawa jazdy do właściwego urzędu! Od kiedy będzie liczony termin 6 miesięcy? Od orzeczenia czy od momentu zwrotu prawa jazdy do urzędu? Proszę o odpowiedź w związku z tym że pytając o to w kilku kolegiach i urzędach otrzymywałem sprzeczne informacje.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Sprawę rozstrzyga art.29 § 3 kodeksu wykroczeń. Stanowi on, że orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów biegnie od uprawomocnienia się orzeczenie. W orzeczeniu karnym kolegium nakłada jednak obowiązek zwrotu dokumentu prawa jazdy do właściwego urzędu. To jest obowiązek ukaranego. Urząd wzywa o zwrot prawa jazdy, jeśli ukarany dobrowolnie tego obowiązku nie wykona. Do chwili wykonania tego obowiązku orzeczony zakaz nie biegnie. W Pana przypadku zatem, sześciomiesięczny okres rozpoczął się od momentu faktycznego oddania dokumentu prawa jazdy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie

  • krzysiek88 2015-01-29 14:35:25

    Re: Zakaz prowadzenia pojazdów i zatrzymane prawo jazdy

    Witam mam takie pytanie bo miałem kolizję drogową z potrąceniem rowerzysty i uciekłem z miejsca wypadku jestem juz po wyroku sądowym w skrócie opiszę jak się odbywała sprawa 8.05.2014 zostało mi zatrzymane prawo jazdy przez policję za spowodowanie kolizji . i sprawa trafiła do sądu . w lipcu dostałem ze sądu orzeczony wyrok ze prawo jazdy zostało zatrzymane na okres 8miesięcy czyli 08.05.2014 do 08.01.2015r i na tym sprawa za kolizję się zakończyła i czekałem na rozprawę za ucieczkę i nie udzielenie pomocy poszkodowanemu . We wrześniu 15.09.2014 odbyła się sprawa i zakończyło sie to takim wyrokiem że zatrzymane prawo jazdy na okres 1 roku , zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym i 6mies. pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata wie prawko mam zatrzymane jakby razem na 1.5 roku ale to nie jest łącze tylko 2 oddzielne ale dotyczy to tego wypadku 8 mies. od 08.05.2014 do 08.01.2015 - zatrzymane przez policję i orzeczone przez sąd 1 rok od 23.09.2014 do 23.09.2015 - wydanie wyroku przez sąd sprawa nie udzielenie pomocy i ucieczka zadem z tych 2 wyroków nie przekracza 1 roku i teraz niewiem co robić z prawem jazdy bo pani z wydziału powiedziała ze to jest 1.5 roku i zebym to sobie dopilnował dowiedział zeby potem nie było ze muszę zdawać i teraz pytanie jak to jest prawnie z tym prawkiem czy po tym okresie będe mógł odebrać bez zdawania egz. czy jednak bede musiał i co zrobić zeby tego uniknąć zeby nie zdawać Na począdku jak czekałem na wyrok prawo mocny myślałem ze skoro rok od zatrzymania prawka to wyjdzie ze w 8.05.2015 bede mógł odebrać a tu po od trzymaniu wyroku okazuje sie ze mam 2 okresy zatrzymania prawka 8mies i 1 rok co z tym teraz robić ???? proszę o porady


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
  • Janina

    ocena usługi:

    Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
  • J.M

    ocena usługi:

    Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane