Zarządzenie wykonania kary - termin na odwołanie

Pytanie:

"Dnia 2005-06-09 uprawomocnił się wyrok skazujący mnie na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Na dzień 2007-10-02 zostało wyznaczone posiedzenie w sprawie "zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności w trybie art. 75 §2 kk - przed Sądem Rejonowym, Sekcja Wykonywania Orzeczeń Sądowych". Nie zapłaciłem grzywny (z dniem otrzymania wezwania na posiedzenie wpłaciłem ją na konto sądu), gdyż nigdy nie otrzymałem żadnego wezwania do jej uiszczenia (w międzyczasie się przeprowadziłem i prawdopodobnie pismo wzywające do zapłaty dotarło na stary adres i nikt go nie odebrał). Czy termin na złożenie apelacji od zarządzenia (jeśli byłoby ono niekorzystne dla mnie) to 14 dni od doręczenia mi uzasadnienia, o którego sporządzenie i doręczenie mogę wystąpić do 7 dni od wydania zarządzenia?"

Odpowiedź prawnika: Zarządzenie wykonania kary - termin na odwołanie

Zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności, którą uprzednio sąd warunkowo zawiesił, przybiera - wbrew dosłownemu brzmieniu - formę postanowienia (art. 18 § 1 kkw), od którego przysługuje zażalenie. Do postanowień stosuje się inne zasady niż do wyroków. Uzasadnienie jest sporządzane razem z samym postanowieniem z urzędu (art. 98 § 1 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia - od daty doręczenia (art. 460 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw). Orzeczenie lub zarządzenie wydane poza rozprawą ustawa nakazuje doręczyć stronie, której przysługuje środek zaskarżenia, jeżeli nie brała ona udziału w posiedzeniu lub nie była obecna przy ogłoszeniu (art. 100 § 2 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw), przy czym doręczenie także następuje z urzędu. Proszę zwrócić uwagę, iż jeżeli strona będzie obecna na posiedzeniu, to nawet jeśli złoży wniosek o doręczenie postanowienia, termin będzie biegł od daty ogłoszenia, nie doręczenia.

Należy jednak pamiętać, że osobiste stawiennictwo na posiedzenia daje sądowi możliwość wysłuchania skazanego, który w swych wyjaśnieniach może przedstawiać argumenty przeciwko zarządzeniu wykonania kary.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika