Zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności

Pytanie:

"Osoba otrzymała wyrok 1 roku i 3 miesięcy w zawieszeniu na okres 3 lat z art. 158 par 1 k.k. W okresie próby popełniła następne przestępstwo, za które została skazana na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 5 lat z art. 157 par. 1. Sąd "odwiesił" pierwszy wyrok i skierował osobę do odbycia kary pozbawienia wolności. Czy to nie jest dziwne, że w tej sytuacji drugi wyrok został wydany w zawieszeniu? Czy może też zostać "odwieszony"? "

Odpowiedź prawnika: Zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności

W świetle przepisów kodeksu karnego sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat wtedy, gdy jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności uzależnione jest od pozytywnej prognozy kryminologicznej. Dokonanie ocen w tej kwestii leży w wyłącznej kompetencji sądu. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

Zawieszenia wykonania kary nie stosuje się co do zasady do sprawcy, który został skazany za przestępstwo umyślne i po odbyciu co najmniej roku kary pozbawienia wolności popełnił podobne przestępstwo umyślne między innymi przeciwko życiu lub zdrowiu. Nie jest to bezwzględny zakaz, gdyż w stosunku do takiego sprawcy można zawiesić karę, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. W związku z tym, możliwe jest stosowanie warunkowego zawieszenia wykonania kary także w stosunku do recydywistów. W opisanej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z takim przypadkiem, gdyż przed popełnieniem ponownego przestępstwa sprawca nie odbył kary pozbawienia wolności.

Sąd był zobowiązany do zarządzenia wykonania kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju. O tożsamości rodzajowej przestępstwa decydują nie tylko przepisy prawa, ale także sposób działania sprawcy oraz rodzaj dobra prawnego, które sprawca naruszył. Z przedstawionej sytuacji wynika, że przestępstwa popełnione przez sprawcę były podobnymi przestępstwami umyślnymi.

Odnosząc się do pytania o drugi wyrok skazujący, należy stwierdzić, że mógł on być wydany w zawieszeniu. Drugi wyrok może zostać przez sąd "odwieszony", jeżeli będą spełnione przesłanki zarządzenia wykonania kary. Sąd musi zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca w okresie próby popełni podobne przestępstwo umyślne. Poza tym, sąd może (ale nie musi) zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. Sąd może także zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, ale przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności, gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika