Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zasady udzielania przerwy w karze

Pytanie: Jeżeli wyrok jest np. 3 lub 4 lata, to czy po odsiedzeniu roku jak już zostanie do końca 2 lata można skorzystać z przerwy w karze i np. zawiesić ją na pół roku i jeszcze raz potem na pół roku? Czy wtedy nie wróci się do więzienia? Po jakim czasie uzyskuje się przepustki z więzienia do domu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Dla wyjaśnienia należy podkreślić, że przed rozpoczęciem odbywania kary pozbawienia wolności można się starać o odroczenie kary. Jeżeli już jednak doszło do rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności, Sąd Penitencjarny może udzielić przerwy z powodu wystąpienia takich samych przesłanek jak w stosunku do odroczenia kary.

Sąd udziela (obligatoryjnie) przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Sąd penitencjarny może udzielić przerwy w wykonaniu kary, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste. Nie można udzielić przerwy przed upływem roku od dnia ukończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego, chyba że zachodzi wypadek choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby skazanego albo inny wypadek losowy. Zasadą jest udzielenie kolejnej przerwy w karze dopiero po roku od powrotu do zakładu karnego z poprzedniej przerwy. Skazany ma obowiązek powrotu do zakładu karnego po upływie przerwy. Jego przebywanie poza zakładem po upływie przerwy mimo złożenia wniosku o dalszą przerwę (który nie zostanie rozpoznany) jest bezprawne.

Jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej jeden rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary - sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia pryestpstwa oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 27 czerwca 2002 r. II AKz 208/2002 Do okresu rocznej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, uzasadniającej udzielenie przedterminowego zwolnienia z reszty tej kary (art. 155 § 1 kkw) zalicza także czas faktycznego niewykonywania kary z powodu zawieszenia postępowania bądź jeszcze innych przyczyn, wyjąwszy bezprawne. Pobyt skazanego na wolności stwarza szansę oceny prognozy przestrzegania prawa przez analizę jego zachowania niezależnie od formalnej podstawy legalnego pobytu skazanego na wolności.

 

Z uprawnienia tego nie można skorzystać, jeżeli kara pozbawienia wolności została orzeczona na okres powyżej 3 lat.

W zakładzie karnym typu półotwartego skazanemu można udzielać przepustek (pisemny wniosek) z zakładu karnego, nie częściej niż raz na dwa miesiące, łącznie na okres nie przekraczający 14 dni w roku (typu otwartego raz w miesiącu - maksymalnie 28 dni w roku).

Przepustkę można przyznać skazanemu, którego postawa w czasie odbywania kary uzasadnia przypuszczenie, że w czasie pobytu poza zakładem karnym będzie przestrzegał porządku prawnego, po odbyciu przez niego co najmniej połowy tej części kary, po której mógłby być warunkowo przedterminowo zwolniony lub połowy kary nieprzekraczającej 6 miesięcy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zasady udzielania przerwy w karze

 • Ewelina 2016-05-21 19:55:59

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  Witam ,mój maz obecnie odsiaduje wyrok 3 lat.do końca zostało mu 14 miesięcy,obecnie jest na pół otwartym.Czekamy na drugo wokande.Zastanawia mnie jedno że mąż jest pozbawiony przepustek z tytułu że jest rencisto i ma zakaz pracy.Dyrekcja mówi że nie ma jak sie mój maz wykazac.Ludzie to nienormalne że z nie jego winy nie może pracowac. Czy moze ktos był w podobnej sytuacji.Zaznaczam że ma dobrą opinie z wolnosci i zakładu zawsze dostaje wnioski nagrodowe, zachowanie nienaganne.Prosze o pomoc

 • ewa 2016-04-24 11:19:32

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  witam mój znajomy jest osadzony na oddziale zamkniętym z art 286 kk do końca wyroku zostało 3 lata jego matka jest po udarze i potrzebuje pomocy czy są szanse na na przerwę w odbywaniu kary lub nagrodę

 • klaudiaaa 2016-01-09 22:01:35

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  Witam. Chciałam się dowiedzieć czy ślub cywilny w więzieniu zmniejszy wyrok skazanemu? Jeżeli tak to o ile? Jest skazany na 3,5 roku, zostały mu 3 lata.

 • Agata 2015-06-08 12:03:30

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  Wiola, mąż może dostać przepustkę już po odbyciu 1/4 kary. Musi złożyć pisemny wniosek do sądu o przepustkę. Ale nie masz gwarancji, że tą przepustkę dostanie. Musi mieć dobrą opinię za sprawowanie. Zależy też na jakim jest oddziale, na półotwartym bardzo łatwo o przepustkę.

 • wiola 2015-05-31 14:38:01

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  maz jest skazany na 14 miesiecy pozbawienia wolnosci po jaKIm czasie moze dostac pierwsza przepustke?

 • getek 2015-02-15 21:32:48

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  witam przebywam obecnie na przerwie w karze która sad zarządził wobec mnie w dniu 17 września 2014 wyszedłem tylko dla tego ze urodziło mi sie dziecko. Konkubina z która współżyje ma dopiero skończone 17 lat w czerwcu tego roku skończy 18 ale za to ja muszę wstawić się do zk w dniu 17 marca 2015 będę pisał 17 lutego o przedłużenie przerwy bo jestem jedynym prawnym opiekunem dziecka i jedynym żywicielem rodziny co mogę zrobić żeby już nie wracać do zk czy są jakieś sposoby zawieszenia lub odpuszczenia mi tego wyroku ?? Z góry Dziekuje

 • zrozpaczona narze 2013-05-27 20:51:38

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  czy ktos mi pomoze w uzasadnieniu prosby do sadu jak jestem sama z córka 5miesieczna a narzeczony odbywa kare pozbawienia wolnosci lat 3 poki co jest od 29marca 2013

 • ula 2013-05-27 20:17:47

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  mam 5 miesieczna corke moj narzeczony siedzi na p2 nawet nie uczestniczyl w chrzcinach a jest od 29marca w olsztynie

 • marek 2013-02-07 15:59:18

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  witam mam tez pytanie po jakim czasie dostaje sie przepustki mejl marekmak17@gmail.com

 • Ja to juz przeszł 2012-02-25 18:48:42

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  to nie jest takie proste jak jest na oddziale karnym to jest znikoma szansa na jakakolwiek przepustke,niech sie postara o przeniesienie na p2 czyli oddzial pol otwarty tzn polotworek tam sa przepustki ale musie miec dobra opinie od wychowawcy,musi miec wnioski nagrodowe i przedewszystkim prace wolnosciowa tam wszystko mozna zalatwic tylko trzeba sie postarac nie dawac sie prowokowac bo lepiej sie siedzi na karnym bo nikt ci nie chodzi nie pilnuje i nie prowokuje a na p2 same prowokacje nie tylko klawichy ale i wiezniowe,pelno konfitur na okolo. na komisjach niech walczy i niech podaje swoja sytuacje rodzinna bez wstydu wszystko i pisac ipisac i prosby.bo to naprawde nie jest takie latwe,ale wszystko dsa sie zrobic.Pamietajcie zamnkac ich nie musieli ale wypusciv juz tAk musz!!!!!!!!!powodzenia

 • basska_21 2011-10-29 19:42:11

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  witam, moj narzeczony jest w wiezieniu na 1,5 roku.leci juz drugi miesiac, a w "drodze" jest 2 sprawa. jestem ciekawa kiedy bedzie mogl wyjsc na jakakolwiek przepustke i co bedzie gdy 2 sprawa "sie rozwiaze"?

 • Paola 2011-09-11 16:55:47

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  Mój narzeczony został skazany na rok i 8 miesięcy,ale ma jeszcze dwie sprawy do rozpatrzenia gdzie zapadną dwa wyroki. Ja jestem w 9 miesiącu ciąży,źle przechodzę ciąże. Mój narzeczony jest jedynym żywicielem rodzinny ja nie mam za co się utrzymywać,nie przysługują mi żadne zasiłki. Nie wiem już co robić,jestem załamana. Narzeczony pisał o przerwe w karze,lecz ciągle nic nie wiadomo. W sądzie mówią,że ja nie mogę nic zrobić,bo nie jesteśmy małżeństwem. A ślub musieliśmy przełożyć,ponieważ narzeczony został aresztowany tydzień przed ślubem.Straciliśmy wszystkie wpłacone zaliczki łącznie około 3 tysięcy i co ja mam teraz zrobić nie mam nawet co do garnka włożyć. Błagam o pomoc co robić?

 • jola 2011-06-26 12:43:07

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  jestem w tej samej sytuacji mam 5 letniego syna i 3 tygodniową córkę ona jest wcześniakiem i muszę jeżdzić po lekarzach czy mój mąż dostanie przerwe w karze proszę pomóżcie co robić gdzie pisać

 • Paula 2011-02-09 18:25:59

  Re: Zasady udzielania przerwy w karze

  blagam napiszcie mi po jakim czasie mozna dostac przerwe w karze..?? Moj chlopak siedzi miesiac w zakladzie karnym , i napisal prosbe o udzielenie przerwy w karze ja tez napisalam ze mamy dwojke malych dzieci on jest jedynym zywicielem rodziny,... wiec jak uwazacie dostanie..??

 • GoChA 2009-10-11 21:24:00

  przepustka

  na ile procent mozliwe jest otrzymanie przepustki?chłopak jest na zamkniętym,ma 2lata z czego siedzi 8 m-cy,jest Rcd,mamy małe dziecko,zła opinia sąsiadów,wnioski nagr,db opinia w zk????????????????


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane