Zażalenie na odmowę wszczęcia dochodzenia

Pytanie:

"Zawiadomiłem prokuraturę rejonową o popełnieniu przestępstwa z artykułu 216 kk. i 233 kk. Otrzymałem zawiadomienie z sekretariatu prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa bez żadnego uzasadnienia. Nie zgadzam się z tym, jest to skandaliczne, że podaje się dowody na tacy prokuraturze, a ona nic nie chce robić w tym kierunku. Gdzie mam się odwołać?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na odmowę wszczęcia dochodzenia

Możliwość skarżenia takiego postanowienia (nie musi zawierać uzasadnienia) daje art. 306 kodeksu postępowania karnego. Pokrzywdzonemu oraz instytucji (samorządowej) przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa. Zawiadamiający nie jest automatycznie pokrzywdzonym. Co do zasady jednak pokrzywdzony dokonuje zawiadomienia. Jeśli zatem jest pan osobą pokrzywdzoną, to może Pan złożyć zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania przygotowawczego. Pamiętać należy, że uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt.

Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził postanowienie. Jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia, kieruje je do sądu.

W tym miejscu warto wskazać, iż przestępstwo określone w art. 216 kk jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego i prokurator nie ma obowiązku objąć go ściganiem. Prokurator może to uczynić, jeżeli uzna że wymaga tego interes społeczny. Decyzja w tym względzie jest jednak samodzielną decyzją prokuratora. Przestępstwa prywatnego-skargowe są co do zasady ścigane poprzez wniesienie do sądu prywatnego aktu oskarżenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ja 2019-01-25 14:21:08

    Nie. Aby można bylo mowić o skladaniu falszywych zeznań sprawa musi się odbyć przed sadem i te zeznania musz być brane pod uwagę przez sąd, dopiero po tym można prowadzić postępowanie z art 233kk i najczęściej wylączenie takiej sprawy robi sąd który ujawnil takie zeznania.

  • katarzyna xx 2014-11-21 08:45:38

    Złożyłam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestepstwa z art.233 kk (składanie falszywych zeznań), zalączyłam dowody. Prokurator odmówł wszczęcia postepowania ( nie podano uzasadnienia). Z rozmowy telefonicznej dowiedziałam sie, że postepowanie może być wszczete po zakończeniu sprawy, w której te zeznania złożono. Zrozumiałam to tak, że jeśli sprawe wygra strona, na rzecz której świadek fałszywie zeznawał - to zeznania te beda uznane za prawdziwe; jesli wygram ja - wtedy prokurator ewent. postawi zarzut temu świadkowi. Czy dobrze rozumiem? Czy to znaczy, że mozna składac fałszywe zeznania pod warunkiem, że sprawe wygra strona, na rzecz której sie kłamało ? Gdzie mam złożyć zażalenia w tej sprawie ? W jakim terminie ? Sprawa w której świadek zeznawał toczy sie prawie trzy lata i końca nie widac, odmowa prokuratury ma datę marzec 2011 rok. Co z przedawnieniem ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika