Zażalenie na sędziego

Pytanie:

"Jestem po sprawie sadowej w sprawie umorzenia postępowania o zniszczenie mienia. Sąd postanowił, żeby podtrzymać to postanowienie ponieważ mąż (sprawca zniszczeń), oświadczył, że nie zrobił tego celowo. Wobec czego sąd uznał,że nie ma znamion przestępstwa. Trudno mi sie pogodzić z tym wyrokiem i mam wrażenie, że chodzi tu raczej o poparcie dla prokuratora, który takie postanowienie wydał (osoba medialna - w programach regionalnych). Trudno mi uwierzyć w brak celowości w dzianiu osoby, która zamieszkuje na budowie, pali w piecach, nie dopuszczonych do użytku przez co uszkadza centralne ogrzewanie, wyrzuca z budynku nie swój kredens na działanie warunków atmosferycznych (który ulega zniszczeniu), pali drabiny, kozły budowlane, potem kilkakrotnie niszczy zamknięcia na bramie , samo ogrodzenie, a także drzwi wejściowe do budynku. Wszystkie te czyny odbywają się: styczeń. marzec, kwiecień, czerwiec 2006 r. Jeżeli złożę do Prezesa Sądu zażalenie na sędziego to jakie będą losy tej sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na sędziego

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że sprawa dotycząca zniszczenia mienia została zakończona. Sąd uznał, że umorzenie postępowania przez prokuratora odbyło się prawidłowo i sprawa podlega umorzeniu. Zniszczenie mienia bez względu na to czy zostanie potraktowane jako wykroczenie (straty nieprzekraczające 250 zł) czy jako przestępstwo- dla wypełnienia znamion określonych przepisem prawnym wymagają działania umyślnego przez sprawcę. Czyli sprawca musiałby chcieć bądź godzić się na to, że w wyniku jego działania dojdzie do zniszczenia mienia. W omawianej sytuacji zarówno prokurator jak i sąd uznał, że sprawca nie działał celowo, nie wykazano, że są spełnione znamiona przestępstwa określonego w art. 288 § 1 kodeksu karnego.

W biegu postępowania przed sądem istniała możliwość wyłączenia sędziego na wniosek bądź z urzędu, ale gdy sprawa jest już zakończona nie można złożyć wniosku o tej treści.

W tej sytuacji można się zastanowić nad wszczęciem postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu zgodnie z prawem o ustroju sądów powszechnych bądź jeżeli został naruszony porządek organizacyjny danego sądu (np. przewlekanie wyznaczenia terminu rozprawy przez sędziego, brak stawiennictwa sędziego o wskazanej godzinie na rozprawę itp.) - zażalenie do Prezesa danego sądu. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika