Znamiona przestępstwa przywłaszczenia rzeczy

Pytanie:

"Wykonawca usług transportowych pobierał pieniądze za sprzedane pasze, a firma była mu winna kwotę 20.000. za usługi transportowe. Widząc złą sytuację firmy, w której świadczył usługi postanowił w rozliczeniu potrącić należność jaką firma była mu dłużna i pozostałą kwotę wpłacił na konto firmy informując kierownictwo. Czy to zachowanie nosi znamiona przestępstwa i będzie ścigane z kk przez prokuratora?"

Odpowiedź prawnika: Znamiona przestępstwa przywłaszczenia rzeczy

Potrącenia mogą dokonać osoby, które jednocześnie względem siebie są wierzycielami i dłużnikami. Nie można uznać pracownika jako dłużnika względem firmy kwoty za sprzedane pasze. Jest on tylko wierzycielem firmy z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia. Dlatego też należy uznać za niedopuszczalne potrącenie dokonane przez wykonawcę usług transportowych. Równocześnie można ten czyn zakwalifikować jako przestępstwo z art. 284. § 1 kodeksu karnego, który stanowi, że kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Możliwe jest w takiej sytuacji zawiadomienie prokuratury.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • emi 2012-05-24 22:41:18

    Ale z tego co zrozumiałam to ten przewoźnik nie jest pracownikiem tylko stroną umowy cywilnoprawnej. Wówczas to nie jest przestępstwo.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika