Znamiona przestępstwa zniesławienia i zniewagi

Pytanie:

"Jestem w trakcie rozwodu z żoną, do tej pory odbyła się tylko jedna pojednawcza sprawa. Moja żona wyprowadziła się z domu w lutym ubiegłego roku wraz z naszą 5-letnią córką w marcu wystąpiła z pozwem o rozwód bez orzekania o winie, ja natomiast nie zgadzam się na takie warunki, ponieważ rozpad pożycia nastąpił z jej własnej winy, więc dlaczego mam iść na ugodę? Lecz mój problem dotyczy zdarzenia, które miało miejsce trzy dni temu, a mianowicie otrzymałem bardzo obraźliwy anonim zawierajacy niecenzuralne słowa, na adres mojego miejsca pracy.Llist ten został napisany na komputerze, oczywiście bez podpisu. Mój problem polega na tym, że chciałbym się z tym udać na policję i powiadomić ją o tym, aczkolwiek nie wiem w jaki sposób mam sporządzić donos, ani jak powinienem zareagować, gdzie się udać."

Odpowiedź prawnika: Znamiona przestępstwa zniesławienia i zniewagi

W opisanej przez Pana sytuacji możemy mówić o przestępstwie znieważenia. Jest to przestępstwo prywatnoskargowe co w praktyce oznacza, że nie stanowi ono przedmiotu zainteresowania organów ścigania. W efekcie zawiadomienie prokuratora lub Policji o tego rodzaju przestępstwie nie będzie skutkowało wszczęciem postępowania karnego. Cechą tego rodzaju przestępstw jest to, iż pokrzywdzony sam wnosi i popiera przed sądem akt oskarżenia. W sytuacji jednak gdy przemawia za tym interes społeczny prokurator wszczyna postępowania lub wstępuje do postępowania już wszczętego - są to jednak sytuacje wyjątkowe. Niezależnie od powyższego na polecenie sądu Policja dokonuje określonych przez sąd czynności dowodowych. Policja jest również zobowiązana do przyjęcia ustnej lub pisemnej skargi pokrzywdzonego, a następnie przesłania jej do sąd. W razie potrzeby Policja zabezpiecza też dowody. Skarga taka nie musi przybrać określonej formy czy zawierać jakąś określoną treść. Nie musi w szczególności wskazywać na sprawcę. Jego ustalenie może nastąpić w drodze czynności podjętych przez Policję. Podjęcie przez Policję określonych czynności nie zwalniałoby jednak Pana od wniesienia do sądu aktu oskrżenia. Może więc Pan próbować zainteresować swoją sprawą prokuratora wystosowując pismo, w którym będzie Pan wskazywał na interes społeczny we wszczęciu przez niego postępowania. Szanse jednak na to są znikome. Może Pan również złożyć na Policji skargę, w której opisze Pan przedmiotowe zdarzenie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika