Zwolnienie lekarskie L4 a ustawa o lekarzu sądowym

Pytanie:

"Do pisma o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku dołączono zwolnienie L4, jako powód niedotrzymania siedmiodniowego terminu. Zwolnienie wystawił lekarz nie wpisany na listę lekarzy sądowych. W przypadku uwzględnienia zwolnienia przez sąd, termin zostałby dotrzymany. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 123 poz.849) o lekarzu sadowym dotyczy tylko postępowań z zakresu kodeksu karnego czy również postępowań ds. wykroczeń (kolizja drogowa)? Czy wystarczy zwykłe zwolnienie lekarskie L4 do przywrócenia terminu (siedmiodniowego) na złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku? Nie chodzi tu o stawienie się na rozprawie, ale o przywrócenie terminu na dostarczenie wniosku o uzasadnienie wyroku z powodu choroby. Czy w związku z drastycznym brakiem lekarzy sądowych, sądy stosują w praktyce uznawanie zwykłych zwolnień L4, zamiast zaświadczeń od lekarzy sądowych? Jeśli tak, to na jakiej podstawie sądy praktykują takie działania?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie L4 a ustawa o lekarzu sądowym

Ustawa o lekarzu sądowym dotyczy zarówno postępowania karnego, w sprawach o wykroczenia (art. 38 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w zw. z art. 117 § 2a kpc) oraz cywilnego. Zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego jest niezbędne wyłącznie do usprawiedliwienia absencji na rozprawie. Nie jest konieczne uzyskanie zaświadczania o chorobie wystawione przez lekarza sądowego w przypadku wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku; w tym przypadku należy wystarczająco usprawiedliwić fakt, że uchybienie nie nastąpiło z winy wnioskodawcy (może to być więc zwolnienie lekarskie wystawione przez "zwykłego" lekarza).

Co do listy lekarzy sądowych w danym okręgu, rzeczywiście w obecnej sytuacji jest problem, albowiem brak jest wystarczającej liczby lekarzy sądowych. Sądy przyjęły różną praktykę w tym przypadku, nie ma na to żadnej reguły czy podstawy. W większości sądy jednak przestrzegają nowych przepisów i żądają zwolnień lekarskich wystawionych przez lekarzy sądowych.

W powyższym przedmiocie prosimy również zapoznać się z treścią informacji prawnej zatytułowanej Nie tylko lekarze sądowi mogą usprawiedliwiać nieobecność uczestników postępowania karnego i cywilnego


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika