Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zwrot przed terminem zabranego prawa jazdy

Pytanie: Mój znajomy 7 miesięcy temu prowadząc samochód pod wpływem alkoholu miał wypadek - uderzył w drzewo. Nie było poszkodowanych osób trzecich. Sam się przyznał do winy. Zabrano mu prawo jazdy na 3 lata. Po jakim czasie może prosić o skrócenie tego 3-letniego terminu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakaz orzeczony na okres trzech lat został przez sąd wymierzony na podstawie art. 42 par. 2 kodeksu karnego. Wymiar takiego zakazu zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego musi być orzeczony w latach. Nie jest dopuszczalne orzeczenie go na okres np. 1 (roku) i 6 (sześciu) miesięcy. Odbywanie kary pozbawienia wolności, chociażby za inne przestępstwo, przedłuża okres orzeczonego środka karnego, który w tym czasie nie biegnie.

Pamiętać należy, że orzekając zakaz określony w art. 42, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

Zgodnie z kodeksem karnym Sąd może po upływie połowy okresu (1 rok i 6 miesięcy - w tym przypadku), na który orzeczono środek karny, uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

Uregulowania tego nie stosuje się, jeżeli środek karny orzeczono na podstawie art. 42 § 2 lub 3 kodeksu karnego (w wyroku jest podana podstawa orzeczenia środka karnego).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zwrot przed terminem zabranego prawa jazdy

  • Sebastian 2012-07-23 21:01:08

    Re: Zwrot przed terminem zabranego prawa jazdy

    Witam serdecznie państwa piszę z prośbą odnośnie prawa jazdy bo mojej znajomej zostało 07.09.2011roku zabrane prawo jazdy za poruszanie sie samochodem pod wpływem alkoholu u zabrali jej na 2 lata nie był od razu sprawy tylko zostało mojej znajomej przesłane zawiadomienie do prokuratury i prokurato jej przestawił pomiar i ile za to grozi i dostała 2 lata utraty prawo jazdy i grzywne chyba wysokości 1000zł a pytanie mam takie czy trzeba czekac do końca upływu casu zabrania prawo jazdy do dnia 07.09.2013r i trzeba czekać na dokumen powiedzmy że mineła kara albo czy jest mozliwosc wczesnejszego zapisania sie na kurs bo było coś takiego jak mozliwosc przed terminował w postaci 3 miesiecy przed upływem i czy coś takiego jeszcze jest prosił bym o dokladne informacje z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
  • Z. Wiśniewski

    ocena usługi:

    Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
  • Renata

    ocena usługi:

  • Damian

    ocena usługi:

  • Zbyszek

    ocena usługi:

    Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
  • Adam

    ocena usługi:

    Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane