Brak ostatecznego rozliczenia kosztów

Pytanie:

"W 2003 roku kupiłam nowe mieszkanie wybudowane przez spółdzielnię mieszkaniową. Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Do dnia dzisiejszego spółdzielnia nie przedstawiła ostatecznego rozliczenia kosztów budowy i odmawia przedstawienie takowego powołując się na zapis z umowy o wybudowanie tego lokalu mówiący, że koszt budowy 1m2 mieszkania jest stały. Czy spółdzielnia może nie przedstawić ostatecznego rozliczenia kosztów budowy, czy jest to zgodne z prawem? Jaki dokument uchroni mnie w przyszłości od zapłacenia spółdzielni dodatkowych pieniędzy, gdyby ta jednak stwierdziła, że dokona ostatecznego rozliczenia tej inwestycji (np. gdy zmieni się zarząd)? Czy istnieje dokument jednoznacznie stwierdzający zakończenie inwestycji mieszkaniowej (realizowanej przez spółdzielnie mieszkaniową)? Czy istnieje ustawowy czas, w którym spółdzielnia musi przedstawić ostateczne rozliczenie kosztów budowy?"

Odpowiedź prawnika: Brak ostatecznego rozliczenia kosztów

 Oczywiście podstawą wszelkich rozważań będą przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z jej artykułem 17[3] z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu, a ponadto powinna zawierać:
1) zobowiązanie członka spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową - określonych w umowie; 
2) określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu; 
3) określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu; 
4) inne postanowienia określone w statucie. 

Jak wynika wprost z powyżej zacytowanego przepisu to sama umowa określa zasady ustalania wysokości kosztów budowy, zatem to ona jest właściwie rozstrzygająca. Jednak co innego wynika z przepisu artykułu 17[7], zgodnie z którym jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia kosztów budowy powstała różnica pomiędzy wysokością wstępnie ustalonego wkładu budowlanego a kosztami budowy lokalu, uprawniony albo zobowiązany z tego tytułu jest członek, któremu w chwili dokonania tego rozliczenia przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Innymi słowy przepis ten stwarza jeszcze możliwość dokonania takiego ostatecznego rozliczenia. Żaden przepis nie wskazuje ponadto, w jakim czasie spółdzielnia powinna tego dokonać. Jedyną wytyczną mogą być przepisy ogólne o przedawnieniu, na podstawie których można stwierdzić, iż roszczenie spółdzielni o w/w dopłatę ulega przedawnieniu po 10 latach.

Praktyka wskazuje, że zazwyczaj rozliczenie kosztów  inwestycji  mieszkaniowych  i ustalenie  wartości  początkowej  (kosztu budowy)  poszczególnych  lokali spółdzielnie zamieszczają w swoich statutach. W pierwszej kolejności powinna zatem Pani zapoznać się dokładnie z treścią statutu spółdzielni. Jeszcze raz przeanalizować postanowienia umowy. Wspomniany powyżej przepis działa bowiem „w dwie strony”. Prawdopodobnym jest, iż ostateczne rozliczenie mogłoby wykazać, iż na podstawie artykułu 17[7] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia powinna Pani zwrócić jakąś kwotę.

W wielu przypadkach w spółdzielniach obowiązują także regulaminy (oprócz statutu), które szczegółowo określają, co należy rozumieć pod pojęciem zakończenia inwestycji, jakie koszty podlegają rozliczeniu i do kiedy, itp. Co do zasady natomiast przyjmuje się, iż wkład budowlany wpłacony przed zakończeniem inwestycji jest tylko planowaną wysokością, zatem w wysokości ostatecznej może zostać ustalony dopiero po zakończeniu całej inwestycji i rozliczeniu całości kosztów budowy. Doktryna prawa (jej przedstawiciele) i przyjęta praktyka przyjmują, iż ostatecznego rozliczenia kosztów budowy spółdzielnia mieszkaniowa dokonuje, kierując się zasadami określonymi w statucie lub w podjętych na jego podstawie uchwałach jej organów (regulaminach rozliczenia).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika