Dostarczenie lokalu zamiennego

Pytanie:

"Zajmuję mieszkanie w budynku stanowiącym własność PKP. Od 5 lat Zakład Gospodarki Mieszkaniowej PKP nie przedłuża mi umowy najmu lokalu i wzywa mnie do opuszczenia go bez wskazania lokalu zamiennego. W międzyczasie odcięto mi dopływ prądu i wody, aby w ten sposób się mnie pozbyć. Nie mam stałej pracy, a na utrzymaniu mam żonę i syna. Kto jest zobowiązany do zapewnienia mi lokalu zamiennego: czy jest to PKP czy też Gmina, na terenie której mieszkam, a do której po mieszkanie wysyła mnie PKP? Czy jest zgodne z prawem pozbawianie mnie dopływu prądu i wody, aby \"skuteczniej\" przekonać mnie do opuszczenia mieszkania? Czy PKP ma prawo wyrzucić mnie z mieszkania na chodnik, bez wcześniejszego wyroku eksmisyjnego? Gdzie mogę złożyć skargę na takie działanie zarządcy nieruchomości PKP? "

Odpowiedź prawnika: Dostarczenie lokalu zamiennego

Eksmisja z zajmowanego, nawet bezprawnie, lokalu może się odbyć dopiero po przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku eksmisyjnego. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Lokalem socjalnym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego (przysługuje jeśli sąd o nim orzekł) ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

  • kobiety w ciąży,

  • małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,

  • obłożnie chorych,

  • emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

  • osoby posiadającej status bezrobotnego,

  • osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

  • chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Komornik wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego (w sytuacji, gdyby nie miał Pan prawa do lokalu socjalnego – omówiono wyżej lub zamiennego – zostanie uprawnienie omówione niżej), i tak wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie. Tymczasowe pomieszczenie powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych. Jeżeli egzekucja obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika dotyczy osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności i zawiadomi sąd opiekuńczy. Dalsze czynności komornik podejmie stosownie do orzeczenia sądu opiekuńczego, określającego miejsce pobytu osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych.

 

W razie wypowiedzenia najmu, w przypadku, gdy lokal nadaje się do rozbiórki najemcy opłacającemu w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy o ochronie praw lokatorów (1 stycznia 2002 r.) czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia temu najemcy lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa, do dnia 31 grudnia 2015 r., na właściwej gminie. Lokalem zamiennym jest lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m2 tej powierzchni. Poza tym w razie ustania po dniu 12 listopada 1994 r. najmu lokalu zawartego przed tym dniem na czas trwania stosunku pracy były najemca lub osoby pozostające w lokalu po śmierci najemcy zachowują prawo do lokalu zamiennego, jeżeli przysługiwało im ono na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem.

Do ochrony władania lokalem stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie posiadania. Co do zasady nie są dopuszczalne takie działania właściciela jak samowolne odłączenie prądu i wody. Jednakże może to uczynić zakład energetyczny (też na wniosek właściciela) np. w sytuacji, gdy nie płaci Pan za prąd i dojdzie do rozwiązania umowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • obserwatorka 2015-02-19 00:58:04

    pseudo wlasciciele aby sie pozbyc mieszkancow odcinaja w polsce bezkarnie wode prad i nagminnie szykanuja osoby mieszkajace w mieszkaniach postkomunistycznych! nie moza tez zadnego ze swoich praw djsc rowniez w sadach! to dziki kraj w sroku Europy! to ludzie bez zadnych moralnych zasad i nie tylko ci pseudo "wlasciciele"


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika