Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego

Pytanie:

"Kto zobowiązany jest do wypłaty wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego, pozostawionego przez spadkodawcę?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego

Udzielając odpowiedzi na tak postawione pytanie należy pamiętać, że w przypadku lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu dziedziczeniu podlega wkład mieszkaniowy związany z tym prawem, a nie samo prawo. W sytuacji, gdy mieszkający ze spadkodawcą, któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego, współspadkobiercy będą chcieli wstąpić w prawa po zmarłym dotyczących zajmowanego przez niego lokalu, powinni wskazać jednego z uprawnionych spadkobierców, któremu prawo to powinno zostać przez spółdzielnię mieszkaniową przyznane. Najczęściej odbywa się to w ramach postępowania o dział spadku prowadzonego w trybie nieprocesowym przez sądy rejonowe. Wówczas spadkobierca, któremu przyznano by lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu w takim postępowaniu powinien spłacić pozostałych współspadkobierców z tej części wkładu mieszkaniowego, która by tym osobom przysługiwała. Jednakże, jeżeli spadkobiercy nie są zainteresowani przydziałem lokatorskiego prawa do lokalu jednemu z nich, to wówczas spółdzielnia zobowiązana jest do wypłacenia spadkobiercom wkładu mieszkaniowego w oparciu o postanowienie sądu wydane w trybie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika 2020-07-20 14:33:30

    Dzien Dobry, Moja mama po swojej mamie odziedziczyla wklad mieszkaniowy pol na pol ze swoja siostra. Na glownego lokatora wyznaczyly syna siostry mojej mamy. Pytanie co moglo stac sie z wkladem mieszkaniowym? Wiem ze nie bylo zadnej rozprawy sadowej ani zadnego dokumentu u notariusza. Moja mama nie zostala splacona wiec caly wklad pozostal w spoldzielni. Podobno podpisala tylko jakies oswiadczenie. Na jakich zasadach wklad ten zostal w spoldzielni, ni jakiej zasadzie moj brat cioteczny mogl wykupic to mieszkanie? Czy mam szanse odzyskac przynalezna mi czesc wkladu mieszkaniowego po mojej mamie, ktora juz zmarla? Jak moge sie dowiedziec jaki dokument zostal przez moja mame zostawiony w spoldzielni? Pozrdrawiam i dziekuje za odpowiedz

  • Adam 2013-12-04 19:45:36

    Mamy 2013 r. i dalej takie postępowanie obowiązuje. Mam tylko takie pytanie dotyczące sytuacji kiedy spadkobiercy nie są zainteresowani przydziałem lokatorskiego prawa do lokali i zarządają wypłaty wkładu mieszkaniowego. Pomijając zawiłości wyceny tego wkładu jako podstawę bierze się wartość rynkową. Zapewne wyceną mieszkania zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i teraz pytanie: Kto występuje o tą wycenę i kto za nią płaci?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika