Egzekucja komornicza a prawo do wkładu budowlanego

Pytanie:

"Czy komornik może zająć prawo do wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej dłużnikowi, który utracił status członka i związane z nim prawo do lokalu spółdzielczego i pozostało mu tylko prawo do wkładu budowlanego? Czy prawo takie można sprzedać?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja komornicza a prawo do wkładu budowlanego

Wygaśnięcie spółdzielczego prawa do lokalu rodzi po stronie spółdzielni obowiązek zwrotu wartości wkładu budowlanego. Wartość ta stanowi wierzytelność byłego członka spółdzielni i dopóki nie zostanie wypłacona przez spółdzielnię może stanowić przedmiot postępowania egzekucyjnego. Komornik może więc dokonać zajęcia tej wierzytelności, zawiadamiając dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością oraz wzywając spółdzielnię, aby nie wypłacała byłemu członkowi spółdzielni wartości wkładu mieszkaniowego.

Roszczenie o zwrot wartości wkładu budowlanego stanowi wierzytelność w stosunku do spółdzielni i jako wierzytelność podlega swobodnemu obrotowi. Może ono stanowić przedmiot umowy sprzedaży. Jednakże jak już powyżej zaznaczyliśmy po zajęciu przez komornika wierzytelności z tytułu wkładu mieszkaniowego i zawiadomieniu o tym fakcie wierzyciela (byłego członka spółdzielni), wierzyciel nie może zbyć wierzytelności z tytułu wkładu budowlanego.

W związku z powyższym, proponujemy również zapoznać się z odpowiedzią zatytułowaną Egzekucja z wkładu mieszkaniowego


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika