Eksmisja osób z prawem do lokalu socjalnego

Pytanie:

"Oczywiście hipotetycznie: jeśli mam dłużnika, który ma orzeczoną eksmisję z przysługującym prawem do lokalu socjalnego, to czy jest maksymalny okres, po którym gmina musi zaproponować zawarcie umowy najmu na lokal socjalny? Czy ewentualnie sam mogę wskazać komornikowi lokal socjalny (nie pomieszczenie tymczasowe) czy też może to zrobić tylko gmina? Jeśli tylko gmina, to czy ja mogę gminie zaproponować, aby ta kupiła lub wynajęła ode mnie mieszkanie z przeznaczeniem na lokal tymczasowy (aby do niego eksmitować innych dłużników z innego mieszkania)? Czy są ewentualne inne rozwiązania, które pozwolą na szybszą eksmisję osób z zasądzonym lokalem socjalnym biorąc pod uwagę, że jestem właścicielem kilkunastu mieszkań i domków o różnym standardzie w tej samej miejscowości? Innymi słowy - co najlepiej zrobić, aby szybko eksmitować osoby z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja osób z prawem do lokalu socjalnego

Przez lokal socjalny należy rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

 W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że to gmina obowiązana jest do dostarczenia lokalu socjalnego. Przepisy nie określają terminu, w którym gmina powinna taki lokal zapewnić. Sankcją dyscyplinująca gminę do jak najszybszego dostarczenia lokalu socjalnego jets przepis art. 18 ust. 5 ,ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku to  właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy, na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego. Nie można gminy zmusić do dostarczenia lokalu socjalnego, można jednak żądać od gminy odszkodowania. Być może wystąpienie o odszkodowanie przyspieszy gminę do podjęcia rozwiązań mających na celu dostarczenie lokali socjalnych.

Nie ma przeszkód, by zaproponował Pan gminie kupno mieszkań, które może ona przeznaczyć na lokale socjalne, jednakże zawarcie takiej umowy przez gminę będzie zależało od jej uznania, Sprzedaż takich mieszkań gminie, nie będzie również automatycznie oznaczała, że gmina będzie zobowiązana do dostarczenia tych lokali „Pańskim" lokatorom, co do których orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego (chyba, że gmina wyrazi zgodę na zaciągnięcie takich zobowiązań wobec Pana).

Inaczej sprawa przedstawia się z pomieszczeniem tymczasowym. Do takiego pomieszczenia odbywać się powinna egzekucja osoby, wobec której nie orzeczono o prawie do lokalu socjalnego. Takie pomieszczenie może być zw toku egzekucji zaoferowane przez Pana. Zgodnie bowiem z przepisami, kpc wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie, o którym mowa powyżej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika