Korzystanie z części wspólnej we wspólnocie

Pytanie:

"Jesteśmy firmą świadczącą usługi dostępu do internetu dla firm i osób prywatnych. Świadczenie przez nas usług polega na doprowadzeniu kabla telekomunikacyjnego do każdego z naszych klientów. W przypadku domów wielorodzinnych kable te biegną po części wspólnej budynku (najczęściej klatki schodowe, dachy, piwnice). Ostatnio pojawił się problem polegający na tym, że wspólnota mieszkaniowa zażądała opłat za używanie tych części wspólnych. Czy wolno wspólnocie mieszkaniowej pobierać takie opłaty? Dla przykładu za inne "media" typu: prąd, gaz, woda, telefon, telewizja kablowa, wspólnoty nie pobierają żadnych opłat. Czy istnieje podstawa prawna odmawiająca takich opłat? Chcę zaznaczyć, że instalacja na budynku wykonana przez nas nie budzi żadnych zastrzeżeń, a nasza działalność jest w pełni legalna i zarejestrowana w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Wspólnota mieszkaniowa chce pobierać opłaty od nas w formie dzierżawy miejsca na poprowadzenie kabli."

Odpowiedź prawnika: Korzystanie z części wspólnej we wspólnocie

Wydaje się, że nie są pobierane opłaty za pozostałe media, gdyż służą one wszystkim mieszkańcom. Internet został natomiast założony na użytek poszczególnych mieszkańców i ci mieszkańcy odnoszą z tego tytułu korzyść.

Tu jednak chodzi o wzajemne relacje firma - wspólnota; ta ostania żąda bowiem od firmy opłaty za wykorzystywanie części wspólnej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej.

Jeśli takie podłączenia zostały wykonane bez uprzedniej zgody wspólnoty mieszkaniowej podjętej w drodze uchwały, to wydaje się, że działania firmy, która dokonała podłączenia są nieprawidłowe. Wykorzystała ona bowiem elewację budynku dla własnych celów.

Inaczej rysuje się sytuacja, gdy była uprzednia zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Wtedy ewentualne koszty związane z wykorzystywaniem części wspólnych na rzecz poszczególnych mieszkańców powinni ponosić oni sami.

Dziwne jest też żądanie wspólnoty uiszczania opłat na podstawie umowy dzierżawy skoro jej nie zawarto. Raczej podstawą byłoby bezumowne korzystanie z czyjejś własności. Jednak w tym wypadku korzystanie z kabli jest raczej po stronie mieszkańców, chyba że np. operator zastrzegł sobie własność okablowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika